Ana Sayfa / şarkıcı / Safiye Ayla Targan kimdir

Safiye Ayla Targan kimdir

Safiye Ayla Targan kimdir, Safiye Ayla, Türk Sanat Müziği’ne, 75 yıl süresince damgasını vuran, Cumhuriyet Periyodu‘nin en tanınmış ses sanatçılarından.

1907‘de, İstanbul‘da dünyaya gelen Ayla, daha doğmadan babasını, nesini kaybedince, Bebek‘deki, Çağlayan Darüleytam‘da büyütüldü. İlkokuldan sonrasında, Bursa Kız Muallim Mektebi‘ni bitiren Ayla, öğrenimini tamamladıktan sonrasında, kısa bir süre öğretmen olarak çalıştıysa da, mesleğine devam etmedi.

Müziğe, minik yaşta piyano çalarak süregelen Ayla, sesinin güzelliğinin fark edilmesinden sonrasında ilk ciddi musiki derslerini, ilkin, besteci Mustafa Sunar‘dan, sonrasında da, Yesari Asım Arsoy, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Udi Nevras, Mesut Cemil ve Refik Fersan benzer biçimde meşhur bestekar ve söz yazarlarından yararlandı.

İlk hocası Sunar’ın desteğiyle, ilk plağını çıkarttıktan sonrasında ülke çapında tanınan bir ses sanatçısı haline gelen Ayla’nın, bundan sonrasında doldurmuş olduğu, 500‘ü aşkın sayıda plağının her biri, satış rekorları kırdı.

İlk kez 1931‘de, Darüttalim-i Musiki Heyeti‘nin konserlerinde sahneye çıkan Ayla, İstanbul, Ankara Radyoları ile İstanbul Konservatuarı İcra Heyeti‘nde vazife yapmış oldu.

Uzun seneler gazinolarda şarkı söyleyen Ayla’nın, en büyük fanatiklerinden bir de, Mustafa Kemal ATATÜRK idi. Onu dinlemekten büyük haz alan Mustafa Kemal, meydana getirilen toplantılarda ve düzenlenen yemeklerde, ona sık sık sevilmiş olduğu şarkıları söyletirdi.

Hususi solo konserler veren ve pek fazlaca plak doldurdu. Sesini geniş dinleyici kitlelerine duyurabilen hanım okuyucuların en ünlüsü olan Safiye Ayla, 1950’de, udi bestekar, Şerif Muhittin Targan‘la evliliğe ilk adımını attı ve eşinin soyadını aldı.

Seslendirdiği, Çile Bülbülüm, Ah Bu Gönül Şarkıları, Niçin Baktın Bana O şekilde, Bir İhtimal Daha Var, Menekşe Kokulu Yarim benzer biçimde, dönemin gözde şarkılarıyla olmasıyla birlikte, Rumeli Türküleri ve klasik örnekleri de içine alan, geniş repertuarlarıyla, büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Ayla’nın, kendinden önceki ve kendi dönemindeki, hanım ses sanatçılarından değişik, kendine özgü bir okuyuş seçimi vardı. Ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, muntazam, hem de da coşkun, çekici bir tavırla okuyan Ayla’nın, en tiz perdelerde bile, sesindeki pürüzsüzlük bozulmazdı.

Safiye Ayla, 14 Ocak 1998’de, uzun devam eden yaşam serüvenini noktalayarak, İstanbul’da vefat etti ve Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

Safiye Ayla Targan kimdir

    Ses Sanatçısı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno