Ana Sayfa / şarkıcı / Salim Dündar kimdir

Salim Dündar kimdir

Salim Dündar kimdir, Aynalar, Sen Mevsimler Şeklindesin, İspanyol Meyhanesi ve Bir Dost Bulamadım en bilindik şarkıları içinde yer verilmiştir.

Salim Dündar, 1937 senesinde Kocaeli‘nin ilçesi Gölcük’de dünyaya gelmiştir. 1954 senesinde Deniz Astsubay Okulundan astsubay olarak mezun oldu. Okulda bando eğitimi aldı. Kısa bir süre astsubay olarak vazife yapmış oldu. Müzik kariyerine davul çalarak merhaba dedi. Müzik tutkusu sebebiyle askerlik mesleğini erken bıraktı. Salim Dündar 1956 senesinde ordudan ayrılarak müzik kariyerine ağırlık verdi.

Salim Dündar, hafifçe Batı Müziği sanatçısı olarspanya’yı memleketimize getiren sanatçı” olarak nitelendirdi. Aynalar, Sen Mevsimler Şeklindesin, İspanyol Meyhanesi ve Bir Dost Bulamadım en bilindik şarkıları içinde yer verilmiştir.

60’lı yılların ortalarına kadar Fehmi Ege Orkestrası, Yusuf Behiç Günseli Orkestrası, Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ve Kadri Ünalan Orkestrası’nda çalışan Salim Dündar 1966 senesinde İspanya‘ya giderek burada 1 yıl yaşadı. Türkiye’ye dönüşünde, Türkiye’nin en iyi gece kulüplerinden kabul edilen As kulüpte sahne almaya başladı. Gönül Yazar, Ertan Anapa ve Gülsüm Kamu‘yla bir ay çalıştı. Gönül Yazar gidince Ayten Alpman ile devam etti.

Türkiye’ye dönüşünde ilk senesinde şovmen olarak tek başına çalıştı. 1971 senesinde ilk 45’liğini “Boş Seneler/Yaşasın Seven Kalpler” adı ile çıkaran Salim Dündar, 1972 senesinde Altın Mikrofon Yarışması’nda Bir Dost Bulamadım parçası ile 2. oldu.

1972 ve 1978 yılları aralığında çıkardığı “Bir Dost Bulamadım/Kalbimi Kim Çalıyor”, “Canım Sevgilim/Biri Var”, “Sen Mevsimler Şeklindesin/Kadersiz”, “Aynalar”, ”Anadolu Türküsü”, “Boş Vere Vere/İçiyorsam Sebebi Var” isminde 45’likler ile adından iyice söz ettirmeye başladı.

1979 senesinde Şan Sinemasında ilk müzikale Neco, Nükhet Duru, Suna Pekuysal ve Halit Akçatepe eşliğinde imza attılar.

“Tabiat, Bir İnsan ve Şarkıları”, “Aşkın Olmasa” isminde LP’lerinin peşinden 1984 senesinde piyasa şartlarının zorlaşmasıyla müziğe ara veren Salim Dündar yapmış olduğu bir söyleşide o yılları 1984 senesinde Salim Dündar imajını noktaladım diyerek ifade ediyor.

Müziği bırakmasının peşinden 1977 senesinde tutulduğu spor aşkına daha çok ağırlık veren Salim Dündar uzun mesafe koşularını arttırdı. Ara verdiği müziğe 1986 senesinde Zurih‘de Atilla Şereftuğ ile 1 ay emek harcayarak devam eden Salim Dündar, Garden 74’te müzik çalışmalarına nostalji olarak tekrardan başladı.

1993 senesinde 5000 metrede Atletizm Balkan 1.’liğini kazanan Salim Dündar 2001 senesinde “40 Senenin Sıralama Başı Şarkıları” adlı albümünde “Sen Mevsimler Şeklindesin” şarkısıyla yer aldı.

2001 -2007 yılları aralığında İzmir Şehir Orkestrası ile ortalama 20 ke 2007 senesinde “Bir Zamanlar 3” albümlerinde Boş Vere Vere ve Aynalar adlı parçalarıyla yer aldı.

2009 senesinde düzenlenen Ustalara Saygı etkinliğinde görkemli bir konserle sahne alan Salim Dündar 2010 senesinde “Her Devrin Devleri” albümünde Zerrin Özer ile beraber Şarkılar Hep Yalan (Ayrılık) parçasında düet yapmış oldu.

45’lik plakları :
1971 – Boş Seneler / Yaşasın Seven Kalpler (45’lik plak)
1972 – Bir Dost Bulamadım / Kalbimi Kim Çalıyor
1974 – Canım Sevgilim / Biri Var
1974 – Sen Mevsimler Şeklindesin / Kadersiz
1976 – Aynalar / Anadolu Türküsü
1978 – Boş Vere Vere / İçiyorsam Sebebi Var

Albümleri :
1981 – Tabiat, Bir İnsan ve Şarkıları
(Sokakların Dili, Bir Elimde Kadehim, Vesaire vesaire, Hancı,
Ah Dünya, Söyle Söyle, Günahkar olmadan, Sen Yoluna Ben Yoluma, Aynalar, Düğüm Düğüm)
1983 – Aşkın Olmasa
(Aşkın Olmasa, Ölüm, Gurbette Ömrüm Geçecek, Anam Yok ki, Canına Yandığım Dünya, Sevda Gecesi, Hangi Aşk Kurtaracak, Kadersiz, Boş Seneler, Kalbimi Kim Çalıyor)
2001 – 40 Senenin Listebaşı Şarkıları
2006 – Bir Zamanlar 2
2007 – Bir Zamanlar 3
2011 – Büyülü Sopa
2011 – Fakat… Sen Yoksun

Salim Dündar kimdir

müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno