Ana Sayfa / Tiyatro Yazarı / Samuel Beckett kimdir

Samuel Beckett kimdir

Samuel Beckett kimdir, Türkiye ve Dünya’da Gogot’yu Beklerken adlı tiyatro oyunu ile tanınan İrlanda’lı tiyatro ve kısa öykü yazarı, ozan ve eleştirmen. Absürd tiyatro olarak adlandırılan yazım branşının en mühim temsilcilerinden biri olarak görülen Beckett, 1969 senesinde, Nobel Edebiyat Ödülü kazanmıştır.

Samuel Beckett, 13 Nisan 1906 tarihinde, Foxrock, Dublin, İrlanda’da dünyaya geldi. Babası günümüzde expertiz olarak adlandırılan “karşılık tahmincisi”, anası ise dini inançları oldukça yüksek olan bir hemşireydi. Ailesi İrlanda Anglikan Kilisesi’ne üye olan Beckett, Dublin’in Foxrock muhitindeki büyük ve heybetli bir evde, kardeşi Frank ile birlikte büyüdü.

Anaokuluna beş yaşlarında başlamış olan Beckett, burada ilk müzik eğitimini aldı. İlk okul eğitimini Earlford House School, orta eğitimini Portora Royal School, lise eğitimini ise Trinity Collage’da aldı. Trinity kolejinde Fransızca, İngilizce ve İtalyanca üstüne eğitim görmüş oldu.

Beckett’in basılan ilk eseri, 1929 senesinde Dante…Bruno. Vico..Joyce adı altındaki bir eleştiri denemesiydi ve de değişik yazarlarla birlikte bir toplama kitapta kendisine yer buldu. Bundan bir yıl sonrasında Varsayım adlı ilk öyküsünü yazdı. Varsayım’ı takip eden Whoroscope şiiri ile ilk edebiyat ödülünü kazanmıştır.

Okumuş olduğu okula, Trinity College’a 19301931 yılları aralığında okutman olarak geri döndü; fakat utangaç yapısı sebebiyle bu mesleği uzun süre devam ettiremedi. Bilimsel niteliği olan kariyerini böylece kısa bir sürede bitirdikten kısa bir süre sonrasında, Goethe’nin eserlerinden esin alarak yazdığı Gnome adlı şiirin Dublin Magazine’de yayınlanmasıyla birlikte ünü yayılmaya başladı.

Trinity College’den ayrıldıktan sonrasında başladığı Avrulpa yolculuklarında ilk olarak Fransa’ya gitti. Fransa’da, 1931 senesinde, Marcel Proust hakkında Proust adlı eleştirel kitabını yayınladı. Aynı yıl ilk romanı Dream of Fair to Middling Women ve de bir yıl sonrasında yayınlanacak olan Aşksız İlişkiler adlı öykü kitabını kaleme aldı. Babasının ölümü ile yıkılan Beckett, 19331935 yıllarını Tavistock adlı tedavi merkezinde, terapilerle geçirdi. Bu devrin izleri, hemen sonra yayınlayacağı efsanevi eseri Godot’u Beklerken’de kendisini gösterecekti

1936 senesinde, tedaviden ayrılmasından sonrasında, uzun bir Almanya yolculuğuna çıktı. Nazi’lerin iktidardaki yükselişinden duyduğu rahatsızlığı her fırsatta dile getiren Beckett, 1937 senesinde memleketi Dublin’e dönerek Murphy adlı romanını yayınladı. Roman’sa’ya yerleşme sonucu aldı; 1939 senesinde İkinci Dünya Savaşı başlangıcında bu yerleşim kalıcılık kazanmıştır. 1938’de tanıştığı Suzanne Deschevaux-Dumesnil adlı Fransız hanımefendi ile olan birlikteliği ölümüne kadar devam edecekti.

19401942 yılları aralığında Fransız Direnişi’ne katıldı. 1942 senesinde, bir suç duyurusu üstüne Alman devriyelerine yakalanmak üzereyken son anda Roussillon’a firar etti. Alplerin yakınında olan bu kasabada kalmış olduğu süre süresince direnişe destek vermeyi sürdürdü. Savaşın bitmesinin arkasından Fransız Hükümeti tarafınca Cenk Haçı (Croix de Guerre) ve Direniş Madalyası (Médaille de la Résistance) ile ödüllendirildi.

Savaştan sonrasında kalıcı olarak yerleştiği Fransa, romanlarının ve hikayelerinin dilini de değiştirmişti. Yaratmak istediği absürd havayı Fransızca ile daha iyi verdiğine inana Beckett, bu zamandan sonrasında yazdığı bir çok yazıyı bu dilde kaleme almıştı.

1952 senesinde gösterilen ve de pek fazlaca bilimsel niteliği olan çevre tarafınca absürd tiyatronun en mühim eserlerinden birisi olaran görülen Godot’yu Beklerken, yazara aslolan ününü kazandıran yaratı oldu. İlk olarak 1953 senesinde Fransız tiyatrolarında sergilenmesinin arkasından, Londra, A.B.D., Almanya benzer biçimde ülkelerde de başarı ile sergilenerek yazara haklı ününü kazadırdı. Bu zamanda yazdığı oyunlar; 1957’de Oyun Sonu, Krapp’ın Son Bandı, 1960’da Mutlu Günler (İngilizce) ve 1963’te Oyun adları altında gösterildi.

1961 senesinde, uzun devam eden bir beraberliğin arkasından sevgilisi Suzanne ile evliliğe ilk adımını attı. Aynı yıl, <b<Internasyonal Yayıncıların Formentor Ödülü’nü kazanmıştır. Bu dönemden sonrasında radyo oyunlarını da yazmaya ve yönetmeye başlamış olan Beckett, yazılarını İngilizce yazmaya da döndü.

Beckett, 1969 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü; fakat ödülü almaya gitmeyerek hayranlarınaber, mütevazı bir halde geçiren yazar, 17 Temmuz 1989 senesinde Suzanne’nin ölümü ile sarsıldı; aynı senenin aralık ayında ise kendisi vefat etti. Çift Pariste, Montparnasse adlı bir mezarlıkta gömülüdür ve aynı gömüt taşını paylaşmaktadır.

Samuel Beckett kimdir

    Tiyatro Yazarı, Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno