Ana Sayfa / internet / Sanal bellek en küçük değeri nasıl ayarlanır resimli anlatım

Sanal bellek en küçük değeri nasıl ayarlanır resimli anlatım

Sanal bellek en küçük değeri nasıl ayarlanır resimli anlatım, sanal bellek ayarı nasıl yapılır windows7 windows xp ve vista için sanal bellek en büyük değeri kaçtır

windows sanal bellek en kucuk degeri cok duşük hatası alıyorsan bu problemi çözmek için:

Windowsun harddisk uzerinden kullandigi sanal bellek dosyasinin boyutunu arttirman gerekiyor. Bunun için Bilgisayarıma Sağ tıklayıp özellikler’i seçerek Sistem Özellikleri penceresini açtıktan sonrasında Gelişmiş sekmesine geçerek Performans bölümündeki Ayarlar butonuna tıklarsan performans seçenekleri penceresine ulaşırsın. bu pencerede Gelişmiş sekmesinde alttaki Sanal Bellek bölümünden sanal bellek boyutunu değiştirebileceğin bir bölüme ulaşırsın. Şuanda kullanmış olduğun sanal bellek boyutlarından daha büyük bir sanal bellek boyutu seçerek sorununu çözebilirsin.

Sanal Bellek Nasıl Ayarlanır (Resimli Anlatım)

Grafik tabanlı işletim sistemleri (Windows, Linux altındaki grafik kullanıcı arabirimleri vb.) çalışabilmek için, bir çoğumuzun bilgisayarında takılı olan fizyolojik RAM (DDR, SDRAM diye değişik tipleri var) belleklerden oldukca daha çok bellek alanına ihitiyaç duyarlar. Bu bellek ihtiyacı üstüste bir oldukca program ve servis çalıştıkça, her çalışan program/servis daha büyük veri yada daha oldukca kullanıcı ile uğraşmaya başladıkça artar.

Bir bilgisayarda gerekseme duyulabilecek bellek miktarı, hangi uygulamaların nasıl çalıştırılacağına bağlı olduğundan bellek miktarını kati olarak belirlemek mümkün değildir. RAM bellekler devamlı için bilgisayarın en pahalı bileşenlerinden biridir. Her ne kadar son yıllarda fiyatlar düşmüşse de, yeni işletim sistemleri ve programlar eskisinden oldukca daha çok bellek talep etmektedir.

Windows işletim sisteminin daha 3.1 versiyonundan bu yana kullandığı bir teknik ile bu sorun aşılabilmektedir. Windows disk üstünde bir dosya oluşturur. Bu dosyayı RAM bellek benzer biçimde kullanır. Bu tekniğe/dosyaya Virtual Memory-Sanal Bellek denir.

Bir program çalıştırıldığında, programın çalışan tüm modülleri belleğe yüklense de, bu modüllerin bir tek belli bir kısmı aynı anda CPU tarafınca kullanılır. Windows bellekte yüklü olması ihtiyaç duyulan program parçalarından CPU’nun derhal kullanacaklarını oldukca daha süratli olan gerçek RAM‘de, kısaca bellek çipleri üstünde tutarken, öteki modüller disk üstündeki bu sanal bellekte tutulur. CPU öteki modüllere gerekseme duydukça, gerçek bellekteki modül diske yazılır, diskteki modül belleğe yüklenir. Bu değişiklik yapma işleminden dolayı diskte oluşturulan bu dosyaya Swap File-Takas Dosyası da denir. Takas dosyası üstündeki bellek alanları Page-Sayfa olarak adlandırıldığı için bu dosyanın yada işlemin bir öteki adı da Paging yada Paging File‘dır.

Bilgisayar üstünde takılı gerçek RAM miktarı ne kadar fazla ise, Windows Page-File’a o denli azca gerekseme duyar ve bu da sistemin oldukca daha süratli emek harcaması anlama gelir. Zira disk üstündeki Page-File’a erişim, bellek çiplerine bakılırsa oldukca oldukca yavaştır.

Page File ayarları

Windows Task-Manager Page-File kullanımı ile ilgili bir grafik sunar:

XP’nin hiçbir vakit bellek yetersizliği durumuna düşmemesi gerekir.

Eğer Task Manager‘da, Commit Charge alanında Total ve Peak değerleri, Limit değerine yaklaşıyorsa bilgisayarın RAM belleği yetersiz kalıyor, Windows Page File’ı da sonuna kadar kullanıyor anlama gelir.

Bu durumda ilkin Page-File ayarlarına bakmanız gerekiyor. Windows gerçek ram miktarına bakılırsa bir Page-File önerisinde bulunur, bu tavsiye çerçevesinde bir Page-File boyutu belirlemek gerekir.

RAM miktarının olması gerekenden oldukca daha azca olduğu bir sistemde, “nede olsa benim diskimde yer oldukca” diye oldukca büyük bir Page-File oluşturmanın bir faydası olmaz. Zira windows’un verimli olarak kullanabileceği takas dosya boyutu sistemde takılı RAM miktarı ile orantılı bir sayıdır. Bu yüzden bazı durumlarda, hakikaten de sisteme ek RAM takılması gerekiyor olabilir.

Şimdi takas dosyasının nasıl ayarlandığına bakalım.

Control-Açık oturum>System Yada My Computer üstüne sağ tık>Properties

Advanced>Performance>Settings

tab:AdvancedVirtual Memory alanında şu anda geçerli takas dosya boyutunu görüyoruz (örnekte 192 MB).

Change ile değiştirebiliriz.

Normalde Windows Paging File’ı C: sürücüsünde oluşturur. Eğer C: sürücüsü yerine başka bir disk kullanmak istiyorsanız bunu seçebilirsiniz.

Custom Size

Bu seçenekte, takas dosyasının boyutunu kendimiz ayarlıyoruz. Initial size takas dosyasının ilk oluşturulacağı değerdir. Kullanım arttıkça bu dosya Maximum size alanında belirtilen değere kadar çıkabilir.

System managed size Bu seçenek ile takas dosyasının boyutunu belirleme işini XP’ye bırakabiliriz.

No paging file “Takas dosyası kullanma.” anlama gelir. Bu seçeneği seçmeyin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress blog sitesi için soru-cevap eklentisi

Question and Answer Sites

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!