Ana Sayfa / İş adamı / Şarık Tara kimdir

Şarık Tara kimdir

Şarık Tara kimdir, Enka Firmalar Grubu Fahri Başkanıdır.

Şarık Tara, 22 Nisan 1930 tarihinde Yugoslavya, (Makedonya‘nın başkenti) Üsküp‘te dünyaya gelmiştir. Anası Mahmure hanımdır. Babası Fevzi Beydir. Yaşar ve İlhan isminde adam kardeşi ile Vildan (Gülçelik) isminde kız kardeşi vardır. Tara soyadı ise Karadağ’daki Tara Dağı ve Tara Nehri’nden gelmektedir. Şarık Tara, Üsküp’te çiftlikleri olan bir ailenin evladı olarak mürebbiyeler ve hizmetçilerin bulunmuş olduğu oldukça rahat bir çocukluk periyodu geçirdi.

İlkokula Sırp Mektebi’nde süregelen Tara, 2. Dünya Savaşı yüzünden 1942 senesinde İstanbul‘a geldi ve orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonrasında 1949’da girmiş olduğu İTÜ İnşaat Fakültesi’nden 1954 senesinde mezun oldu. Okurken de bir taraftan, ailenin paraya olan ihtiyacını da düşünerek çeşitli işlerde çalıştı. Ilk olarak inşaatlarda çalıştı. 15—-16 yaşlarında bir fabrikada gece vardiyasında çalıştı. Sonrasında Beşiktaş’taki mensucat fabrikasındaki Yugoslav mühendise tercümanlık yapmış oldu. 1955’te Haydarpaşa Soğuk Hava Deposu’nun şantiye şefi olarak çalıştı.

Şarık Tara Şirketi’ni kurdu. İstinye Köprüsü’nün temelleri ile Yeşilköy sahil yolundaki koruma duvarlarını Veziroğlu’na taşeron olarak emek harcayarak yapmış oldu. 1957 senesinde kızkardeşi Vildan Gülçelik’in beraber ENKA Kollektif Şirketini kurdu ve müteahhitlik faaliyetlerine başladı.

Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif Şirketi sonrasında Anonim Şirket’e, 1972’de de ENKA Tüm ortaklık A.Ş.’ye dönüşmüştür. ENKA kurulduğu ilk günlerden itibaren gözünü sıkıntılı taahhütlere dikmişti. Bugünkü ENKA’nın esası, tamamı İstanbul sınırları içindeki endüstriyel fabrikalar, rıhtımlar, tersane kızakları, tersaneler, hububat siloları, köprüler, yollar ve iskelelerin inşası olan ilk projelerinin çeşitliliği ile tanımlanmıştır. İlk yılların mühim projeleri içinde Türkiye’deki Aksu Kağıt Fabrikası, Chrysler Kamyon Montaj fabrikası ve Haydarpaşa Hububat Siloları’nın inşası vardır.

1960’larda, ENKA ilk yatırımlarını, Pimaş Plastik ve Altaş Çelik El Aletleri fabrikalarının kuruluşu ile iki imalat sanayine yapmıştır

Askerliğini İstihkâm yedek subay olarak İskenderun‘da yapmış oldu.

1990 yılı itibariye ENKA, dünyadaki en iyi müteahhit firmalar içinde anılmakta, tasarım, satınalma, inşaat, montaj, işletme, bakım ve yönetime kadar kapsamlı bir yelpazede hizmetler sunmaktadır.

1990’lardan sonraki yıllarda, ENKA, faaliyetlerini dünyanın değişik bölgelerine doğru genişletmeye devam etmiştir. 1993’ten başlayarak, ENKA, ortak girişim partneri Bechtel şirketi ile beraber, Kazakistan’da, Tengiz Petrol Sahalarının geliştirilmesi için çeşitli projelere dair bir takım sözleşme imzalamıştır.

1990’ların başlangıcında ENKA, Rusya’da uzun soluklu ilişkiler kurma isteğini doğrulamış ve Mosenka ve Moskva Krasnye Holmy isminde, Moskova’daki ofis ve yerleşim binalarını geliştirmek ve yönetmek için iki anonim şirket kurmuştur.

ENKA şu anda Rusya’da, birçok global şirkete mahalli merkez ve tesis sunan, 318.500 m2 ofis alanına ve 230.000 m2 avmsine haizdir ve bunların yönetimini de üstlenmiştir. Bugüne dek ENKA, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda, binalar, hastaneler, endüstriyel fabrikalzla proje tamamlamıştır.

Kamu ve hususi kuruluşları ile vakıf ve spor klüplerinde toplumsal faaliyetlerde bulunmakta ve bunlara maddi ve tinsel destek de sağlamaktadır. Yük.Müh. Şarık Tara’ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve toplumsal faaliyetleri sebebiyle oldukca sayıda ödül verilmiştir.

Şarık Tara, 1986 senesinde 56 yaşlarındayken işleri oğlu Sinan’a devretti. Mart 1994 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, Onursal Başkan da Şarık Tara’dır.

Şarık Tara, 1956 yılından beri Lale Tara (Ataman) ile evlidir. Zeynep ve Leyla isminde iki kızı ve Sinan isminde oğlu vardır.

Kitapları :

– Sınırların Ötesinde

Şarık Tara kimdir

    İş adamı, Mühendis

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Eczacıbaşı kimdir

Bülent Eczacıbaşı kimdir, Ezacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkanı, iş adamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno