Sean Connery kimdir, Sir ünvanlı İskoç beyaz perde oyuncusu. Meşhur casus filmi serisi James Bond’un altı filmimizde Gizmen 007James Bond’u canlandıran Connery ek olarak 1950 Bay Evren yarışması 3.südür. James Bond serisinin yanı sıra aralarında The Rock, Highlander, The League of Extraordinary Gentlemen şeklinde pek oldukça başarıya ulaşmış yapımın da yer almış olduğu oldukça sayıda Holywood filmimizde rol almış olan Connery, 1987 senesinde gösterime giren The Untouchables adlı filmdeki performansıyla Oscar’a layık görülmüştür.

Sir Thomas Sean Connery, 25 Ağustos 1930 tarihinde, Edinburg, İskoçya’da dünyaya geldi. Anası Euphemia Maclean bir temizlikçiyken babası Joseph Connery ise bir yapınak işçisiydi. Kardeşi Neil Connery, abisi şeklinde oyuncu olmayı denediyse de rol almış olduğu bir iki filmin haricinde beyaz perde sektöründe oldukça fazla varlık gösteremedi.

Connery’nin ilk işi sütçülüktü; kısa bir süre sonrasında bundan sıkılıp Kraliyet Birliği’na katılan Conre zarfında iki tane dövme yaptırdı; bunlardan birisi ailesini ötekisi ise İskoçya’yı temsil ediyordu. Connery askerden douodenal ülser teşhisi sebebiyle terhis edildi ve aralarında tabut cilalamaktan üniversitelerde modellik hayata geçirmeye kadar oldukça çeşitli mesleklerin yer almış olduğu bir takım işte çalıştı.

1951 senesinde, harcamalarını karşılamak için birazcık daha paraya gereksinim duyduğu için King’s Theatre adlı tiyatroda sahne arkasında çalışmaya başlamış olan Connery, sergilenen oyunlarla ilgilenmeye başlayarak oyunculuk kariyerine ilk adımlarını attı.

Gençlik yıllarında vücut geliştirme sporu ile uğraşan ve 1950 senesinde Mr. Universe yarışmasını kazanan Connery, ek olarak Bonnyrigg Rose takımının gençler kadrosunda da top koşturdu.

Connery’nin rol almış olduğu bahsedeğer ilk yapım, 1958 tarihini taşıyan Another Time, Another Place oldu. Filmin çekimi esnasında başrol oyuncusu Lana Turner’ın adam arkadaşı ganster Johnny Stompanato’nun silahlı saldırısına uğrayan Connery, saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardı ve Stompanato’nun sete girmesi yasaklandı.

Connery’nin şöhrete kavuşmasını elde eden filmler, şüphesiz ki 19621983 yılları aralığında oynadığı James Bond filmleriydi. Serinin ilk 5 filmi olan Dr No, From Russia with Love, Goldfinger, Thunderball ve You Only Live Twice’da gizli saklı gizmen 007 James Bond’u canlandıran Connery, bir süre için bu karakteri canlandırmaya ara verse de 1971 senesinde çekilen Diamonds Are Forever için seriye geri döndü ve son olarak 1983 senesinde Never Say Ever Again filmimizde rol alarak seriyi bıraktı. Connery’nin rol almış olduğu tüm Bond filmleri büyük gişe başarıları gösterirken, serinin devamının gelmesi açısından da mühim rol oynadı. Connery’nin Dr. No filmindeki oyunculuğundan oldukça etkilenen serinin yazarı Ian Flaming, Bond karakterini yarı İskoç yarı İsveçli bir hale sokarak Connery’nin tpine uygun hale getirdi.

James Bond serisinden ilk ayrılışının peşinden Alfred Hitchcock’un yönettiği iki filmimizde; Murder on the Orient Express ve Marnie’de rol alan Connery, yeniden Bond serisine geri döndü.

1983 senesinde Bond serisinden temelli ayrılan Connery, 1986 senesinde oynadığı ve Umberto Eco’nun aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan Avrulpa filmi Gülün Adı ile BAFTA ödülü kazanmıştır. Aynı yıl rol almış olduğu İskoçyalı (Highlander) adlı filmindeki akıl hocası karakteri, gelecekteki filmlerinde de bürüneceği rollerin habercisi gibiydi. Connery ilerleyen yaşlarında sık sık genç başrol oyuncularını yöneten ve onları hizaya sokan yaşlı eğitmen ya da okul hocası karakterlerine büründü.

1987 senesinde rol almış olduğu The Untouchables ile En İyi Destek Oyuncu branşında Oscar Ödülü kazanan Connery, 1989 senesinde Indiana Jones and the Last Crusade filmimizde İndiano Jones’un babasını canlandırdı; filmin yönetmeni Steven Speilberg ve yapımcısı George Lucas, Jones karakterinin Bond serisinden oldukça etkilendiğini ve bu yüzden Connery’nin filmimizde rol almasının kendilerini oldukça mutlu ettiğini açıkladılar. Connery’nin finansal olarak başarıya ulaşmış olan son filmleri ise 1990 tarihindeki The Russia House, 1996 tarihindeki The Rock ve 1999 tarihindeki Entapment oldu.

Connery’nin beyaz perdede rol almış olduğu son filmler, First Knight (1995), The Avengers (1998) ve The League of Extraordinary Gentlemen (2003) oldu. The Avengers 1998 yılındaki tüm En Fena film ödüllerini toplarken, The League of Extraordinary Gentlemen ise Alen Moore’un çizgiromanına ve de başarıya ulaşmış oyuncu ekibine karşın gişede istenilen başarıyı elde edemedi.

Sean Connery, 8 Haziran 2006 tarihinde gerçekleşen ödül töreninde American Film Institute’den ömürboyu başarı ödülü kazanmasının peşinden beyaz perdeden emekli bulunduğunu deklare etti.

1962 ile 1973 yılları aralığında aktrist Diane Cilento ile evli olan Connery, bu evlilikten kendisi şeklinde oyuncu olan Jason Connery adlı bir oğla haizdir. Connery 1975 yılından bu yana Fransız ressam Micheline Roquebrone ile evlidir. İskoç Ulusal Partisi’nin bir üyesi olan başarıya ulaşmış oyuncu, partiyi maddi ve tinsel olarak uzun süredir desteklemektedir.

Sean Connery kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE