Ana Sayfa / ressam / Şeker Ahmet Paşa kimdir

Şeker Ahmet Paşa kimdir

Şeker Ahmet Paşa kimdir, Türk tarihinde, kendi adına fotoğraf sergisi açmış olan ilk ressam olan Şeker Ahmet Paşa, ölüdoğa ve görünüm resimleri ile ünlüdür.

1841 senesinde, Üsküdar‘da doğan Şeker Ahmet Paşa’nın gerçek adı Ahmet Ali‘dir. Çocukluk yaşamını İstanbul‘da geçiren Ahmet Paşa, 1885 senesinde tıp eğitimi görmek için başladığı Tıbbiye Mektebi‘ndeki tahsilini yarıda bırakarak Harbiye Mektebi‘ne geçti.

Tıbbiye yıllarında başladığı ve Harbiye’de de devam ettirdiği fotoğraf yaşamı, Sultan Abdülaziz‘in dikkatini çekmesini sağlamış oldu. 1863 senesinde, bizzat sultan tarafınca Paris‘e, fotoğraf eğitimi almaya gönderildi. Paris’te, Boulanger ve Gerome atölyelerinde çalmış olduğu süre diliminde, Corot, Coubert ve Daubigny benzer biçimde meşhur ressamlardan etkilenen Ahmet Paşa, 1869 senesinde, Paris’te açmış olduğu ve yağlıboya çalışmalarının yanı sıra Abdülaziz’in karakalem bir portresini de içeren sergi ile beraber mezun oldu.

Fransız-Alman harbinin başlaması ile beraber Fransa‘da kalmak için sebebi kalmayan Ahmet Paşa, 1871 senesinde Osmanlı‘ya geri döndü. İstanbul‘da, Tıbbiye Mektebi‘nde fotoğraf öğretmenliği görevine atandığı bu yıllarda, karakteristik özelliklerinden dolayı “Şeker” lakabı aldı.

27 Nisan 1873 senesinde, fotoğraf öğretmeni olarak çalmış olduğu Bayazıt Zeyrek Kaptan-ı İbrahim Paşa Mektebi‘ndeki öğrencileri ve emek verme arkadaşları ile beraber Osmanlı’daki ilk fotoğraf sergisini açtı. O döneme kadar Osmanlı’da dinsel motiflerden öteye gitmemiş olan fotoğraf sanatının ilk Batı’laşma örneklerinden birisi olan bu sergi ile beraber çağdaş fotoğraf sanatı ve akımları da Osmanlı’da başlamış oldu.

Padişahın da taktirini kazanmış olan Ahmet Paşa, ilk olarak padişah yaverliği görevine getirildi, bunu sırasıyla 1884’te Mirliva (Tuğgeneral), 1890’da da Ferik (Tümgeneral) rütbeleri izledi. Şeker Ahmet Paşa, 5 Mayıs 1907 senesinde, İstanbul’da kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Cenazesi, Sokullu Mehmet Paşa Türbesi‘ne defnedildi.

Şeker Ahmet Paşa, resimlerinde tabiat manzaraları, hayvan portreleri benzer biçimde mevzuları işlemiş, insan figürlerinden ise uzakta durmuştur. Aslolan ustalığını gerçekleştirdiği alan olarak ise ölüdoğa gösterilmektedir. Resimlerinin mühim bir kısmı İstanbul ve Ankara Fotoğraf Heykel Müzeleri ile, Sakıp Sabancı Müzesi ve bazı hususi koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Mühim eserleri; Geyikli Peysaj, Bursa’da Bir Orman, Karpuzlu Ölüdoğa, Kendi Portresi, Talim Meydana getiren Erler.

Şeker Ahmet Paşa kimdir

    Ressam

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ali Murat Erkorkmaz kimdir

Ali Murat Erkorkmaz kimdir, Ali Murat Erkorkmaz, 21 Eylül 1948 tarihinde istanbul’da doğmuştur. İstanbul Moda ilkokulundan 1959 yılında mezun oldu. Sonra İngilizce eğitim veren Kadıköy Maarif Koleji’ne girdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinden 1970 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra ilk mimarlık stüdyosunu açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno