Ana Sayfa / Akademisyen / Selin Sayek Böke kimdir

Selin Sayek Böke kimdir

Selin Sayek Böke kimdir, Selin Sayek Böke, 24 Ağustos 1972 tarihinde Ankara‘da dünyaya gelmiştir. Baba tarafınca Hatay’ın Arsuz kazasından, annAnnesi göz doktoru Füsun Sayek, babası Hataylı Ortodoks Hıristiyan ailenin oğlu olan Operatör tabip İskender Sayek‘dir. Bir kız kardeşi vardır. İlkokulu Çankaya İlkokulu’nda tamamladıktan sonrasında 1989 senesinde TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1993 senesinde ODTÜ İktisat kısmı’nden mezun oldu.

Selin Sayek Böke, ABD’da Şimal Karolina’da bir üniversite olan Duke Üniversitesi‘nde 1993-1999 yılları aralığında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Duke Üniversitesi’ra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulunmuş oldu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Cenup Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 senesinde Duke Üniversitesi‘nden İktisat doktorasını aldı.

1999-2001 yılları aralığında Massachusetts’te bir vakıf üniversitesi olan Bentley Üniversitesi‘nde Iktisat Kısmı’nde Destek Doçent olarak çalıştı. 2001-2003 yılları aralığında IMF‘nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak vazife aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi‘nde ders verdi.

2003 yılından 2010 yılına kadar Ankara Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak vazife yapmış oldu. 2010 senesinde Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları aralığında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini yapmış oldu. 2013-2014 yılları aralığında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Toplumsal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2011 yılından beri TÜBİTAK Toplumsal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Yapmış olduğu bilimsel emek harcamalar birçok internasyonal ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlanmıştır. “Internasyonal ekonomi alanında direkt yabancı yatırımların tesirleri ve belirleyicileri mevzularındaki internasyonal düzeyde üstün nitelikli emek harcamaları” sebebiyle 2010 senesinde TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır. Bu çalışmalarındaki bilimsel katkıları sebebiyle 2007 senesinde Almanya‘daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ”Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü”nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri olmuştur. 2011 senesinde da Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü almıştır.

Birçok TÜBİTAK araştırma projesinde yürütücülük meydana getiren Selin Sayek Böke, Füsun Sayek Sıhhat ve Eğitim Geliştirme Derneği kurucu üyesidir.

CHP‘nin 6 Eylül 2014’te meydana gelen 18. Muhteşem Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. 14 Eylül 2014 tarihinde Iktisat Politikalarından Görevli Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde İzmir’den CHP Milletvekili seçilmiştir.

İngilizce bilen Selin Sayek Böke, inşaat mühendisi Mert Böke ile evlidir. Can (d.2005) ve Aksel (d.2011) isminde iki oğlu vardır.

Ödülleri :
2007 – Almanya, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü- ”Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü”
2010 – TÜBİTAK – Teşvik Ödülü
2011 – Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü
2015 – Politika Dergisi – “20.Yıl Hususi Ödülü”

Selin Sayek Böke kimdir

    • Akademisyen,

Siyasetçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Zahid Akman kimdir

Zahid Akman kimdir, 2005 – 2009 arasında RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno