Ana Sayfa / Ses Sanatçısı / Semih Sergen kimdir

Semih Sergen kimdir

Semih Sergen kimdir, Semih Sergen, 1931 senesinde İstanbul’da hayata merhaba dedi. İlkokula ikinci sınıftan başladı. İstanbul Adam Lisesi´ni tamamladı. Konservatuar için Ankara’ya gitti. 1949 senesinde girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek bölümünü 1954 senesinde birincilikle tamamladı. Aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda sanatçı olarak göreve başlamış olan sanatçı 1996 senesinde yaş haddinden emekli oldu. Gençliğinde marangozluktan, Çiçekçilik, kebapçılık, bar işletmeciliği, hat sanatı, kumarhane işletmeciliği ,boyacılığa kadar çeşitli işler yapmış oldu.

Tiyatroculuk yaşamı 11 yaşlarındayken Sarıyer Tiyatrosu çocuk bölümünde başladı.

Devlet tiyatrosunda oyunculuk, yönetmenlik, yöneticilik ve öğretmenlik yapmış oldu. Semih Sergen, 1976 senesinde bölge tiyatroları yasa tasarısı üstünde çalışmış, hazırladığı yasa tasarısını TBMM´ye sunmuştur. 1976 senesinde Genel Müdür yardımcılığı yapmış oldu.

Ankara Devlet Konservatuarı, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Tv Kısmı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Kısmı, İlahiyat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi´nde sahne, drama ve diksiyon dersleri verdi.

Konya Devlet Konservatuvarı ve Ankara Tecim ve Gezim Yüksekokulu’nda öğretmenlik yapmış oldu.

Semih Sergen, 100’ün üstünde beyazperde filmimizde başrol oynadı, 40’ın üstünde de çeşitli tiyatro oyununda roaklı Göl adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Sanatçının yazdığı ve yönettiği oyunlardan bazıları şunlardır:
Yazdığı oyunlar: “Çınar ile Ihlamur”, “Adam ve Hanım”, “Bir Hilal Uğruna”, “Saz Kafeste Mor Kuşlar”, “Bahar Gecikti”, “Yunus Dürür Benim Adım”.

Yönettiği oyunlar: “Şehirli Kız”, “Karakolda”, “Yunus Emre”, “”Bizim Kent”, “Tüm Oğullarım”, “Çil Horoz”, “Kurban”, “Şeytan Çelmesi”, “Erdem Eczanesi”, “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı”, “Yağmur Sıkıntısı”, “Değişik”, “Ellerimin Arasındaki Yaşam”, “Cam Biblolar”, “Fehim Paşa Konağı”, Kardeş Kanı, Son Kuşlar, III.Selim sayılabilir.

Ek olarak; Burçak (1956),, Yakarış (1968),, Niyaz Dalları (1980), Eskitemedim Gökyüzünü (1991), Ölüm Kalım Savaşı Destanı (1993), Nergisleri Bölüşmek (1994), Gönüller Işığı Mevlana, Kuruyduk Yaş Olduk, Mevlana´dan Aşk Ezgileri, İstanbul Kara Sevda, Balık Kavağa Çıkınca adlı şiir kitapları vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Şiir plakları ve tasavvuf üstüne şiir kasetleri, Mevlana, Yunus Emre ve modern Türk şiirlerinden örnekler veren CD´leri mevcuttur.

Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. Başta “Ulusal Kültür” dergisi olmak suretiyle, pek fazlaca gazete ve dergiye yazılar yazdı.

Semih Sergen, Toplam 4 kere evliliğe ilk adımını atmıştır. Son eşi devlet tiyatrosu sanatçısı Umut Sergen ile evlidir. Beş evladı vardır. Sanatçı Burak Sergen ile Sanatçı Toprak Sergen’in ve yaprak,yağmur ve emine’nin babasıdır. Burak, Opera ve tiyatro sanatçısı olan ikinci eşi Serap Sezer’den. Ayrıca Burak’ın dayısı Alev Sezer’dir

Filmleri :
2006 – Sıfır Dediğimde
2005 – Seher Vakti Ömer
2004 – Sahra Fahri
2002 – Kumsaldaki İzler Mahir
2002 – Duygusal Mazhar

1999 – Minik Besleme
1999 – Yüzleşme
1996 – Kurtuluş Yakup Şevki Paşa
1970 – Birleşen Yollar
1967 – Galatalı Mustafa
1967 – 501 Numaralı Hücre
1966 – Malkoçoğlu
1966 – Karakolda Ayna Var
1965 – Altın Kent
1965 – Acayip Bir İzdivaç
1965 – İsyancılar
1965 – Sonsuz Geceler 1965
1965 – Hanım İsterse 1965
1964 – Yaşam Kavgası
1964 – Kardeş Kanı 1964
1962 – Cehenneme Çevrilen Aden
1962 – Seni Bekleyeceğim 1962
1958 – Duvaklı Göl

Semih Sergen kimdir

    • Ses Sanatçısı,

Beyazperde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno