Ana Sayfa / iş adamı / Semiha Şakir kimdir

Semiha Şakir kimdir

Semiha Şakir kimdir, Semiha Şakir, 1955 yılından bugüne yurdumuzun her köşesine Sıhhat, Eğitim ve Toplumsal Hizmetler alanlarında bağışlar yapmış, tesisler kurmuş ve bu tarz şeyleri Devletimizin yetkili Bakanlıklarına bağışlamıştır.

Semiha Şakir, 1905 senesinde istanbul’da Laleli semtinde dünyaya gelmiştir. Laleli’deki Tayyare Apartmanı’nda büyüdü. 1916 senesinde Çanakkale‘de şehit olan babası bir asker idi. Minik yaşta babasını kaybetmesine karşın iyi yetiştirildi.

Semiha Şakir, 18 yaşlarında iken 1923 senesinde İstanbul’daki yakınları vasıtasıyla Suudi işadamı İbrahim Şakir ile tanıştırılıp nişanlandı ve 2 yıl sonrasında evlenerek Lübnan‘a gitti. Beyrut‘ta yaşadılar.

Semiha Şakir’in evlendirilmiş olduğu eşinden üç evladı oldu. Ghada Şakir isminde bir kızı ile Gazi Şakir ve Gassan Şakir adlarında iki oğlu vardır. 1982 senesinde eşi Mekke‘de vefat etti.

Uzun seneler Beyrut, Mısır, Mekke, Riyad, Londra ve istanbul’da yaşayan Semiha Şakir, saraylarda görkemli bir yaşam sürerken Türkiye’ye de 60 yıl aralıksız bağışlarğerinde 57 yapıt kazandırdı. Semiha Şakir, ister Lübnan’daki yazlık, kışlık saraylarında, ister Mısır’da Kral Faruk’la komşu olduğu Nil kıyısındaki malikanesinde, ister Mekke’de, Riyad’da Kral ailesi ile oldukça yakın olduğu saraylarında, ister Londra’daki görkemli evinde, ister İstanbul’da Maçka sırtlarında Boğaz’a ve Dolmabahçe’ye bakan apartmanında olsun, durum asla değişmedi. Durmadan istanbul’un herhangi bir semtinde, okul, hastane, huzurevi, doğumevi ve sıhhat ocağı temelleri atıldı. Kreşler, lojmanlar, ana-çocuk sağlığı merkezleri, çeşit çeşit okullarla hizmetlerini taçlandırdı. Hizmetlerini geniş çaplı ve daha yaygın olarak, eğitim ve sıhhat alanına yöneltti.

Bağışlarını yaygın olarak eğitim ve sıhhat alanında gerçekleştiren Şakir, 1989 senesinde Semiha Şakir Vakfı’nı kurmuştu.

Yapmış olduğu hayırları reklam amacı olarak kullanmaktan kaçınan Şakir, bağışlarını çocuklar, yaşlılar ve hastaları düşünerek yaptığını her defasında vurguluyordu.

Semiha Şakir, bulunmuş olduğu yerden İstanbul’a ilkin Darülaceze şeklinde kurumların gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yardım göndermeye başladı. 1954 yılından sonrasında da tesis kurma hizmetlerine girdi. Bundan sonrasında çeşitli bölgelere sayısız cami, hastane, yetiştirme yurdu, huzurevi, sağlıkocağı, çeşme, doğumevi, lise, ilköğretim, kütüphane vs. yaptırdı.

Kurduğu bu sayısız yardım kurumlarının harcamalarını karşılamak için 1989 senesinde Semiha Şakir Vakfı’nı kurdu.

Son olarak bağışlarından biri de Bolu‘nun Elmalı Köyü’ne kazandırdığı Acil Trafik İstasyonu ve Sıhhat Ocağı idi.

Semiha Şakir, 8 Eylül 1998 tarihinde İstanbul’da 93 yaşlarında ölmüştür.

Vefatından sonrasında 1999 senesinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafınca Üstün Hizmet Madalyası verildi.

Semiha Şakir kimdir

    • İş

hanımı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yasin El Kadı kimdir

Yasin El Kadı kimdir, Yasin El Kadı, 23 Şubat 1955 tarihinde Suudi Arabistan‘da doğmuştur. Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir. Suudi Arabistan’lı iş adamıdır. ABD. Şikago‘da mimarlık okudu. Daha sonra ABD‘de bir mimarlık şirketinde çalıştı. O yıllarda Usame bin Ladin ile tanıştı. Usame bin Ladin ailesinin sahip olduğu inşaat firmasında çalışmak üzere ABD’de eğitim görmüş mühendisleri bulmak üzere Chicago’ya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno