Ana Sayfa / şarkıcı / Sevcan Orhan kimdir

Sevcan Orhan kimdir

Sevcan Orhan kimdir, Türk halk müziği sanatçısı

Türk halk müziğinin yeni dönem temsilcilerinden biri. Son yıllarda türküleri yorumlamasındaki başarı ile de dikkat çekiyor.

Sevcan Orhan, 16 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Aslen Erzincan‘ın Çayırlı kazasının Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Anası ve babası da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Şadan’dır. 12 yaşlarında iken babasından bağlama çalmayı öğrendi. Sonrasında da hususi bir müzik okulunda bağlama, solfej, nota eğitimi ve repertuar dersleri almaya başladı. Bu sırada ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı.

Lise yıllarında Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. oldu.

1999 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde okumaya başladı. 2003 senesinde “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif‘in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

Üniversitede müzik eğitimine devam ederken ilk solo emek vermesi olan “Nenni Bebek” adlı albümünü 2000 senesinde yapmış oldu.

2001 senesinde yedi senedir eğitim almış olduğu “Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul dahilinde oldukca mühim konser çalışmalarına katıldı.

2006 senesinde Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak gösterilen “Tatlı Dile Güler Yüze” adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yapmış oldu.

Cem Radyo‘da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu. Gene Cem Radyo‘da 2010 senesinde “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu.

2012 senesinde Yıldız TV’de Ayşe Özyılmazel‘in ayrılmasından sonrasında türkücü Alişan ile beraber ‘Alişan ile Sevcan’ adlı sabah programını sundu.

Sevcan Orhan, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarında üslup ve repertuar dersleri verdi.

Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı süresince yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç sanatçı oldukca sayıda ödül ve plakete haizdir.

Sevcan Orhan, 2006 senesinde bağlama sanatcısı Umut Yılmaz ile evliliğe ilk adımını attı.

Albümleri :
1999 – Yağmur Gözyaşım
2000 – Nenni Bebek
2003 – Bir Türküydü Yaşamak
2008 – Adı Aşk )
2011 – Zemheriden Ötesi Bahar
2014 – Düşten Gerçeğe

Sevcan Orhan kimdir

    Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno