Ana Sayfa / Müzisyen / Shakira kimdir

Shakira kimdir

Shakira kimdir, Lübnan asıllı Kolombiyalı müzisyen, söz yazarı, dansçı ve müzisyen. Gerçek adı Shakira Isabel Mebarak Ripoll‘dür.
Latin ABD‘nın en başarı göstermiş müzisyenlerinden kabul edilen Shakira, sesi, kendine özgü seçimi ve oryantalist figürleriyle zenginleşen dansıyla 21. yüzyılın en mühim hanım vokallerinden biri haline gelmiştir. Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez‘le dostluğunu yoksul ufaklıklara yardım için kurmuş oldukları vakıfla güçlendiren şarkıcının “Ojos Así“, “Whenever Wherever”,
La Tortura“, “Hips Don’t Lie“, “Beautiful Liar” benzer biçimde hitleri vardır.

2 Şubat 1977‘de İtalyan asıllı Kolombiyalı Nidado ve Lübnan asıllı Amerikalı William Mebarak Chadid‘in tek evladı olarak Barranquilla, Kolombiya‘da dünyaya geldi. Babasının önceki evliliğinden 8 kardeşi vardır. Shakira Arapça’da minnetkar anlamına gelmektedir.

Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Barranquilla’da geçen Shakira, La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini dört yaşlarında yazdı. Daktiloyla ödüllendirilen minik Shakira şiir yazmaya devam etti ve hemen sonra bu tarz şeyleri şarkılara dönüştürmeye başladı. Sekiz yaşlarındayken adam kardeşlerinden birini kaybeden Shakira ilk şarkısını ona ithafen yapmış oldu: Tus Gafas Oscuras.
Dansa olan ilgisi de minik yaşlarda ortaya çıkan Shakira, babasıyla beraber gittiği bir Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üzerine çıkıp dans etmeye başladı. O anda dansçı olmak istediğini anladığını söyleyen Shakira, okul korosuna müzik öğretmeninin sesini keçiye benzetmesinden dolayı alınmadı. Bu minik hayalkırıklığı yerini her cuma öğrendiği yeni dans figürlerini sergilediği oryantal dans show’una bırakmıştı. Bu onun deyimiyle ilk canlı performanslarıydı.

10 ve 13 yaşları içinde Barranquilla’da bir oldukça etkinliğe dans etmesi için çağrı edilen Shakira, yaşamının dönüm noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı. Zira Ariza, Shakira’dan oldukça etkilenecek ve ona Sony‘nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarlayacaktı. Söylediği üç şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile.
1991‘de ilk albümü Magia, müzik raflarındaki yerini aldı. Hemen hemen 15 yaşlarında olan şarkıcının albümü beklenen ilgiyi görmeyince 1993‘te yayınlanacak ikinci albüm Peligro için kollar sıvandı. İlkinden daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan gene de memnun değildi. Şili‘de meydana getirilen ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulmuş olduğu
Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isminde şarkısıyla o dönemde 20 yaşlarında olan Ricky Martin‘in de aralarında olduğu jüri tarafınca birinci seçildi. Martin, Shakira’nın performansından oldukça etkilenmişti.

Kolejdeki eğitimini tamamlamak suretiyle eğitimine bir süre ara veren Shakira 1995‘te gene sahnelere döndü. Alanis Morissette‘den oldukça etkilenen müzisyen aynı yıl Latin ABD’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü stüdyo albümü Pies Descalzos‘ı çıkardı.

1996‘da El Oasis isminde pembe dizide Luisa Maria karakterini canlandırdı.

5 milyon kopya satan son albümünün başarısından sonrasında Emilio Estefan‘ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek gene İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?, 1998’de müzik marketlerdeki yerini aldı. Internasyonal bir hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü artık Cenup ABD sınırlarını aşan ve tüm dünyanın tanımış olduğu bir müzisyen olan Shakira, 2000 senesinde en iyi internasyonal vokal branşında MTV ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Arjantin başbakanı Fernando de la Rúa‘nın oğlu Antonio de la Rúa‘yla flört etmeye başlamış olan Shakira, magazin basınının da en oldukça ilgilenilmiş olduğu şarkıcılardan biri olmuştu.

2001 senesinde İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için Gloria Estefan‘la ortak çalışmaya başlamış olan Shakira, ¿Dónde Están Los Ladrones?albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. Sonrasında eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen müzisyen yeni albüm için yeni şarkılar yazdı. Bir senelik sürenin sonunda ortaya çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer almış olduğu
Laundry Service‘ten çıkan Whenever, Wherever şarkıcının yıldızını daha da parlattı ve Shakira tüm dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu. Underneath Your Clothes, “Te Dejo Madrid“, “Objection (Tango)” ve “The One” benzer biçimde hit şarkıları da bünyesinde bulunduran Laundry Service, Shakira’nın Şimal ABD‘da da popüler olmasını sağlamış oldu.

2002‘de hitlerini bir araya getirmiş olduğu İspanyolca albüm Grandes éxitos‘ı çıkaran Shakira, aynı yıl Suerte ile MTV Video ödülü aldı. Sonrasında en iyi en iyi müzisyen ve en iyi hanım müzisyen dallarında da MTV ödüllerini toplayan Shakira, müzik dünyasının en iyi hanım vokallerinin konserlerinden oluşan ve aralarında Celine Dion, Anastacia, Cher ve Dixie Chicks benzer biçimde mühim şarkıcıların yer almış olduğu albümde de kendini gösterdi.

2005 senesinde yeni projesi Oral Fixation‘ın sinyallerini veren Shakira, aynı yıl Billboard listelerinde haftalarca kalma başarısı gösterecek ve Alejandro Sanz‘la yapmış olduğu düet La Tortura‘nın da yer almış olduğu albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Nişanlısı Antonio de la Rúa’ya adamış olduğu Día De Enero ve No benzer biçimde hitlerle zenginleşen albümden sonrasında 8 Şubat 2006‘da Shakira ikinci kez Grammy ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez’le beraber Latin ABD’daki yoksul çocuklar için bir vakıf kurdu.
Oral Fixation Vol. 2’yi de 2005 senesinde gösteren Shakira, Hips Don’t Lie ve Don’t Bother benzer biçimde internasyonal hitlerin yer almış olduğu albümü için çıkmış olduğu Oral Fixation Tour kapsamında 9 Temmuz 2007‘de Türk hayranlarıyla da buluştu.

Temmuz 2007’de Özgürlük Gazetesi’nde Gösterilen Shakira Röportajı

Anneniz yarı İtalyan, babanız ise Lübnan kökenli Kolombiyalılar. Bu oldukça kültürlülük müziğinizi iyi mi etkiledi?

– Bu, müziğimde oldukça sıradışı bir kokteyl yapmama yardım etti. Müzikte füzyon oldukça hoşuma gidiyor, daha da iyisi bunu zorlamayla yapmıyorum, doğamda var.

Lise öğretmeninizin sesiniz için “Bir keçinin melemesini çağrıştırıyor” demesi sizi üzmüş müydü?

– Doğal ki… Ezici bir yumruk benzer biçimde üstümde hissetmiştim öğretmenimin bu yorumunu. Fakat şimdi dönerek baktığımda, yaş aldıkça, olgunlaştıkça, bir insanı öbürlerinden değişik kılan şeyin bu şekilde detaylar bulunduğunu anlıyorum. Hálá meleyen bir keçi benzer biçimde ses çıkarıyorum fakat sanırım bu sesle elimden gelenin en iyisini yaptım.

Genç kızken şov dünyasından kim benzer biçimde olmak isterdiniz? Mesela odanızda Madonna posterleri var mıydı?

– Dürüst olmak gerekirse gençliğimde rock’çıydım. Biz Latinler rock söz mevzusu olduğunda son aşama tarafgir olabiliriz. Hepimiz her şeyi beğenmez. Ben daha oldukça 1960’ların ve 1980’lerin İngiliz rock’ıyla ilgiliydim. Led Zeppelin, Pink Floyd ve Cure posterleri odamı kaplıyordu.

Peki sonrasında Kolombiyalı kız iyi mi oldu da bugün pop kültüründe mühim bir figür haline geldi? Kariyerinizin dönüm noktası neydi?

– Bence bu kaderimdi. Devamlı oldukça fazla insana dokunmak, ulaşmak istedim ve müzik bana yardım etti. Benim için asla “Bir gecede meşhur oldu” denilemez. Şu sebeple 17 senedir ustalaşmış olarak bu piyasadayım ve oldukça çalışıyorum. O yüzden size şu vaka oldu ve her şey değişti diyemem. İstikrarlı bir ilerleme oldu kariyerimde. Minik minik adımlarla ilerledim.

IQ’nuzun 140 olduğu doğru mu?

– Güvenli değilim, anne-babama sormak lazım.

Peki örneğin oldukça parlak zeka insanoğlu benzer biçimde boş zamanlarınızda satranç oynamak, matematikle uğraşmak benzer biçimde hobileriniz var mı?

– Matematikten oldukça hoşlanmadığım kati. Fakat öğrenmeyi severim, bilhassa Mısır ve Avrupa zamanı ilgimi çekiyor. Bir mola verdiğimde ilk iş üniversiteyi bitirmek olacak.

Neşeli ve mutlu bir insan mısınız?

– Gülmeyi oldukça severim. Bir kere sit-com hastasıyım. Larry David’i ve Friends dizisini izlemeye bayılıyorum. Fakat arkadaşlarıma sorsanız beni neşeli değil de oldukça utangaç olarak tanımlarlar herhalde.

Shakira Arapça’da şükretmekten geliyor. Şükreden biri misiniz?

– Elbet. Başıma gelen ve haiz olduğum her şey için teşekkür ediyorum. Şu demek oluyor ki hayatımın kıymetini biliyorum.

Pişmanlık duyduğunuz bir şey var mı?

– Pişmanlıkla yaşamaya inanmıyorum. Karakterimizi aslolan şekillendiren dünyadaki doğrularımız değil, yanlışlarımızdır bana nazaran.

Müzik piyasasında hoşunuza gitmeyen ne var? Neyi değişiklik yapmak isterdiniz?

– Müzik piyasasının birazcık daha demokratik olmasını dilerdim. Ne kadar yırtan ve sesini duyuran sanatçı var ise, onların birkaç katı kadar kıyıda köşede bekleyen beceri var. Fakat biliyorum ki bu durum tüm sanat formları için geçerli.

Albüm tanıtımları için Türkiye’ye geldim fakat başlıbaşına bir şov için ilk kez geleceğim. Gezme programımda İstanbul ihtimali gözüktüğünde resmen üzerine atladım. Şu sebeple Türkiye’deki dinleyiciler hem beni oldukça destekliyor hem de oldukça sıcakkanlılar.

Görkemli bir sahne şovunuz olduğu söylenir hep. Ününüzü artıran da birazcık bu şovlar değil mi?

– Bir albüm çıkarıyorsunuz, sonrasında onu tanıtmak için TV ve radyo programlarına çıkıyorsunuz, röportajlar veriyorsunuz. Tüm bu uğraşıp didinmenin meyvesini nerede alıyorsunuz biliyor musunuz? Sahnede! Tüm tanıtımları sahnede seyirciyle o kişisel bağları, bitmeyen enerjiyi sağlayabilmek için yapıyorum. Sahneye çıkınca da hep beraber bir patlama yaşıyorsunuz. Şovumun görkemli bulunduğunu söyleyenler dinleyicilerime teşekkür etmeli, bu sebeple o enerjinin sebebi onlar.

Peki bu şekilde göbek atmayı kim öğretti size?

– Kanımda var herhalde. Kimse beni karşısına alıp şu şekilde yap, bu şekilde yap demedi. Yürüyebildiğim andan itibaren göbek atıyorum.

Dünya iki Kolombiyalıyı oldukça iyi tanıyor. Biri siz biri de Nobel ödüllü romancı Gabriel Garcia Marquez. Onunla tanışıklığınız var mı?

– Gabriel Garcia Marquez en büyük esin kaynaklarımdan biri. Şimdi ise dostum ve akıl hocam. Kolombiya’yı dünyaya esrarengiz gerçekçilik yardımıyla süper ötesi söyledi ki… 100 Senelik Yalnızlık ülkemi özetleyen bir kitap.

Ülkeniz zor dönemlerden geçiyor, iç savaşla boğuşuyor. Bu mevzuda ne hissediyorsunuz?

– Ülkem zıtlıkların ve paradoksların ülkesi kesinlikle. Aynı ülkeden hem Marquez hem Pablo Escobar (kokain baronu) iyi mi çıkar anlamıyorum. Zıtlık ülkenin her yerinde. Bir yanda dediğiniz benzer biçimde iç cenk var, diğer yanda dünyanın en güzel manzaraları ve en neşeli, güleç insanları. Ülkemin bugün çekmiş olduğu sancıları dünyaya duyurmak mevzusunda bir sorumluluğum bulunduğunu düşünüyorum. Şu sebeple Kolombiya beni ben yapmış oldu, ben de elimden geldiğince borcumu ödemek isterim.

Shakira’nın İspanyol futbolcu Gerard Pique ile birlikteliğinden Milan Pique (d.ocak 2013 ) isminde bir adam evladı olmuştur.

Albümleri :
1991 – Magia
1993 – Peligro
1996 – Pies Descalzos
1997 – The Remixes
1998 – Donde están los ladrones?
2000 – MTV Unplugged
2001 – Laundry Service
2002 – Colección de Oro
2002 – Grandes Éxitos (Shakira albümü)
2004 – Live & Off the Record
2005 – Fijacion Oral Vol.1
2005 – Oral Fixation Vol.2
2007 – Oral Fixation Tour
2007 – Oral Fixation Volumes 1&2
2009 – She Wolf
2010 – Sale el Sol
2011 – Live From Paris
2012 – Get It Started (pitbull)

Shakira kimdir

    Müzisyen, Ses Sanatçısı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno