Ana Sayfa / cumhurbaşkanı / Şimon Peres kimdir

Şimon Peres kimdir

Şimon Peres kimdir, İsrailli politikacı, devlet adamı ve İsrailin 9. cumhurbaşkanı.Şimon Peres ; 2 Ağustos 1923’de tarihinde Polonya’da hayata merhaba dedi. Aslolan adı Szymon Perske… Ailesi 1934 senesinde Polonya’dan Filistin‘e göç etti. Tel Aviv‘de yerleşti. Ben Shemen Ziraat Okulu’nda Ziraat eğitimi görmüş oldu. Ürdün Vadisi’nde Kibbutz Alumot kurucularından biriydi.1943’de işçi hareketinin (o Hano’ar Ha’oved gençlik sekreteri) gençlik kolları başkanı oldu.

1947 senesinde, Siyonistlerin kurduğu Haganath adlı yer altı terörist örgütüne katıldı. İngilizlere ve Filistinli Müörist eylemler düzenleyen bu örgütün, tabanca alımlarından ve yeni militanlar yetiştirilmesinden görevli yöneticisi oldu. Bu görevini İsrail devletinin kurulduğu 1948 yılına kadar sürdürdü.
İsrail’in ilk başbakanı olan David Ben Gurion‘un emrine girdi. 1948’den 1959 yılına kadar Müdafa bakanlığı’nda vazife yapmış oldu. İsrail’in “Dimona Projesi” adlı nükleer tabanca programının hazırlanmasında mühim rol aldı.

1959’da İsrail Parlamentosu Knesset’e seçildi. 1965’de İşçi Partisi Genel Sekreteri oldu. 1970-1974 sürecinde, İzhak Rabin hükümetinde Ulaştırma ve İletişim Bakanı oldu. 1974’de Müdafa Bakanlığı’na getirildi ve bu görevi 1977’ye kadar sürdü. 1977’de İşçi Partisi Genel Başkanı oldu. 1984’de İzhak Şamir hükümetinde Dışişleri Bakanı oldu.

Şimon Peres‘e, 14 Ocak 1994’de, İzhak Rabin ve Yaser Arafat ile beraber, Nobel Sulh Ödülü verildi. 1997’de, Sulh İçin Peres merkezini kurdu.

İsrail’in başbakanı olarak 1984-1986 ve 1995-1996 yıllarında vazife yapmış oldu. 15 Temmuz 2007 tarihinde yemin ederek Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Politika haricinde nanoelektronikle ilgilenir, ana dili İbranice haricinde İngilizce’yi ve Fransızca’yı akıcı konuşur.

Polonya asıllı ABD’li dünyaca meşhur Hollywood aktrisi Lauren Bacall‘ın kuzenidir. Aynı soyadı paylaşıyorlardı. Babaları kardeş idi.

Şimon Peres ;Sonya Gelman ile evli olup, iki oğlu ve bir kızı var ve altı torunu var.

Şimon Peres‘in yazdığı kitaplar:

Sonraki Adım , (1965)
David Sling (1970)
Ve Şimdi Yarın (1978)
Men (1979)
Entebbe Günlüğü (1991)
The New Middle East (1993)
Sulh İçin Cenk (1995)
O, yüzlerce yazı ve denemeler yazdı

Şimon Peres kimdir

    Cumhurbaşkanı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emile Lahoud kimdir

Emile Lahoud kimdir, Émile Jamil Lahoud, eski General, 1936 doğumlu ve 15 Ekim 1998‘den bu yana Lübnan Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı. Aynı zamanda profesyonel bir scuba dalgıcı ve yüzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno