Ana Sayfa / doktor / Siyami Ersek kimdir

Siyami Ersek kimdir

Siyami Ersek kimdir, Dr. Siyami Ersek tarafınca 27 Kasım 1968 tarihinde İstanbul’da meydana getirilen Türkiye’deki ikinci kalp nakli ameliyatı başarıya ulaşmış olmuştur.

Siyami Ersek, 6 Haziran 1920 tarihinde Uşak‘da dünyaya gelmiştir. İlkokulu İzmir İkiçeşmelik’te okudu. Ortaokulu İzmir Adam Lisesi’nde okuduktan sonrasında istanbul’a gitti ve İstanbul Adam Lisesi’nde okuyarak birincilikle 1938 senesinde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1944 senesinde mezun oldu. 1944 senesinde cerrahi bölümünde asistanlığa başladı, 1946 senesinde başasistanlığa getirildi. 1947 senesinde genel cerrahi branşında uzmanlık imtihanını vererek cerrahi branşında uzmanlık İhtisasını tamamladı.

Siyami Ersek, 1948-1949 yılları aralığında İngiltere‘de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üzerine emek harcamalar yapmış oldu.

1951 senesinde Heybeliada, (İstanbul) Sanatoryum’nun cerrahi uzmanlığına getirildi. 1956 senesinde Bursa-Uludağ Sanatoryumu’nun başhekimliğine atandı. 1958 senesinde ise Süreyyapaşa (İstanbul) hastanesinde de çalışmaya başladı. 1961 yılına kadar bu üç görevi de beraber yürüttü.

1962 Senesinde Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları hastanesinde İstanbul Göğüs Cerrahisi merkezini kurdu ve ortalama yirmi yıl süreyle bu merkezin başhekim ve cerrahi servis şefi oldu. Adı geçen merkez, akciğer ve kalp hastalıklarının tedavisinde ülkemizin en ileri düzeydeki sıhhat kurumlarından biri olarak haklı bir ün kazanmıştır. Ekibi ile Türkiye’de ilk açık kalp ameliyatını, İstanbul Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde 1963 senesinde gerçekleştirmiş oldu.

Gene bu hastanede, aynı yıl, 1963 senesinde ilk suni kalp kapakçığı ameliyatını uyguladı. Avrupa’dilmesi ameliyatını icra eden ilk cerrah Siyami Ersek oldu.

3 Aralık 1967 tarihinde Dr. Christiaan Barnard‘ın gerçekleştirdiği ilk kalp ameliyatını incelemek suretiyle Cenup Afrika‘ya gitti.

22 Kasım 1968 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Dr. Kemal Beyazıt tarafınca Türkiye’de ilk kez meydana getirilen bir kalp nakli yapılmış oldu, sadece hasta 18 saat yaşayabildi. Bunun derhal arkasından Dr. Siyami Ersek tarafınca 27 Kasım 1968 tarihinde istanbul’da meydana getirilen Türkiye’deki ikinci kalp nakli ameliyatı başarıya ulaşmış olmuştur.

Prof. Dr. Siyami Ersek, insanda red vakasına yol açarak bir çok kez ölümle sonuçlanan, verici bulmaktaki güçlükler, yasal ve toplumsal problemler sebebi ile dünyada uygulaması ertelenen kalp nakli denemelerini sürdürmedi. Türkiye’de sık rastlanan doğuştan gelme kalp hastalıklarına ve romatizmal kalp hastalıklarına bağlı kapakçık bozukluklarının ameliyatla tedavisine ağırlık vermiştir.

Göğüs cerrahisi alanındaki ilk uygulamalarında akciğer tüberkülozu ve başka mikrobik hastalıkların tedavisi amacıyla birçok pnömektomi ve lobektomi ameliyatları yapmış oldu.

Vatanımızda çağıl göğüs, kalp ve damar cerrahisi kliniklerinin kuruluşunda ve gelişmesinde en büyük emeği veren, internasyonal meşhur bu büyük Türk cerrahı, bu dalda pek fazlaca uzman yetiştirdi ve sayısız hastaya şifa verdi.

Siyami Ersek, 1972 senesinde Sıhhat Bakanlığı Yüksek Sıhhat Şurası üyesi oldu. 20 yıl bu görevde kaldı. 1973 senesinde profesörlüğe terfi etti. 1983 senesinde emekli oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Danışma Meclisi İstanbul Üyesi (15ır.

Ortalama 30 kalp ameliyatı icra eden Siyami Ersek’in yabancı dillerde yayınlanmış elliyi aşkın makalesi vardır.

Siyami Ersek, 1985 senesinde Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) İstanbul İl Başkanlığı görevi de yapmış oldu.

Siyami Ersek, tabip Fela Ersek ile evli idi.

Siyami Ersek, 26 Ekim 1993 tarihinde Kadıköy, İstanbul’da Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 73 yaşlarında akciğer ve sol kalp yetmezliği sonucu ölmüştür.

Siyami Ersek kimdir

Hekim

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sare Davutoğlu kimdir

Sare Davutoğlu kimdir, Sare Davutoğlu, 1961 senesinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Sare Davutoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno