Stefan Zweig kimdir, Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Viyana, Avusturya‘da Ida Brettauer, Moritz Zweig çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası zengin bir sanayici olan Stefan Zweig, ufak yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye başladı; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrendi. Viyana Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bilimleri Fakültesinde felsefe öğrenimi görmüş oldu. 1904 senesinde “Hipolyte Taine’in Felsefe” başlıklı doktora tezini vererek, yüksek öğrenimini tamamladı.

1940 senesinde İngiliz vatandaşı oldu.

İlk şiirlerini lisedeyken, Hugo von Hofmannsthal‘ın ve Rainer Maria Rilke‘nin eserlerinin etkisiyle ya 1901’de “Gümüş Teller” adıyla yayınladı. Bu epik yaratı, ona, tarihsel minyatürleri ve yaşam öyküsü yazıları ile aynı derecede şöhret kazandırdı.
1901 yılından sonrasında Fransızca yazan Paul Verlaine ve Baudelaire’in şiirlerini Almancaya çevirdi. Aynı senenin yaz mevsiminde yapmış olduğu Belçika seyahatinde Emeli Verhaeren ile tanıştı ve 1904’e gelindiğinde, Verhaeren’in şiirlerini çeviri etti.

1902 senesinde “Yeni Özgür Basın Gazetesi”nde, uzun seneler devam edecek bir işe başladı. İsrail’in kurucusu Theodor Herzl ile buradayken tanıştı ve dost oldu.

Gazetelerde muhabirlik yapmış oldu. 1907-1909 yılları aralığında Seylan, Gwaliar, Kalküta, Benores, Rangun ve Şimal Hindistan’ı gezdi, bunu, 1911 senesinde New York, Kanada, Panama, Küba ve Porto Riko’yu kapsayan ABD yolculuğu izledi. 1914 senesinde Belçika’ya Émile Verhaeren’in yanına gitti. 1. Dünya savaşı, Stefan Zweig Belçika’dayken patlak verince, Viyana‘ya döndü.

1.Dünya Savaşı‘nda (1914-1917) gönüllü olarak Viyana’da cenk karargâhında “Cenk Arşivi”nde işyar olarak çalıştı. Bu görevi esnasında ” Yabancı Ülkelerdeki Dostlara Açık Mektup’u yazdı ve yayımladı.

Savaştan sonrasında Avusturya’ya dönerek Salzburg‘a yerleşti. 1920 senesinde, Frederike Von Winternit ile evliliğe ilk adımını attı. Stefan Zweig Salzburg’da ortalama 20 yıl yaşadı. Kapuzinerberg’in yamacındaki villasında geçirdiği seneler, Zweig’ın en verimli yıllarıdır. Kapuziner yokuşu, 5 numaradaki villayı, Friderike ile evli olduğu yıllarda satın aldı. Salzburg’da geçirdiği yıllarda Zweig edebiyatta doruğa tırmandı, en güzel eserlerini, kente ve Salzach’a yukardan bakan iki kattan oluşan, ağaçlar arasına gizlenmiş vkurdu, onları sık sık Salzburg’da konuk etti. Romain Rolland, Thomas Mann, H.G. Wells, Hugo von Hoffmannstahl, James Joyce, Franz Werfel, Paul Valery, Arthur Schnitzler, Ravel, Toscanini ve Richard Strauss, Zweig’in konuğu oldu.

Salzburg’da geçen yıllarında Zweig, Avrupa’nın düşünsel birliği için ağırlığını koydu; makaleleriyle ve konferanslarıyla aşırılıklara karşı uyarılarda bulunmuş oldu; diplomatik çevrelere, akıl ve sabır çağrısı yapmış oldu. 1927‘de Almanya‘nın Münih şehrinde “Duygu Karmaşası”, “Yıldızın Parladığı Anlamış olur” ve “Tarihsel Baş Minyatür” adlı kitapları yayımlandı, gene 1927’nin 20 Şubat tarihinde “Rilke’ye Veda” başlıklı konuşmasını yapmış oldu.

1928 senesinde Leo Tolstoy‘un 100. Doğum Yıldönümü Kutlamaları’na katılmak suretiyle, Sovyetler Birliği’ne gitti.

1933’de, Nazilerin yakmaya başladıkları kitaplar içinde Yahudi kökenli Zweig’ın eserleri de yer alıyordu. 1934‘te Gestapo’nun villasını basıp, tabanca araması üstüne Zweig ailesini bile yanına almadan ülkesini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı ve İngiltere‘ye, Londra‘ya yerleşti. Sadece, kendini burada da rahat hissetmedi.

Zweig, 1937 senesinde ilk karısı Frederike’den ayrıldı ve bir yıl sonrasında Portekiz‘e yanında Charlotte Altmann isminde bir hanımla gitti. O sıralarda Avusturya, Alman Reich’ına katılmıştı ve Zweig da İngiliz vatandaşlığına geçmek için müracaat etti. 1939’da “Kalbin Sabırsızlığı” adlı romanı yayımlandı ve Zweig da, Portekiz seyahatin1940’ta İngiliz tabiiyetine girdi.

II. Dünya Savaşı esnasında New York‘a, Arjantin‘e, Paraguay‘a ve Brezilya‘ya gitti. Zweig konferanslar için gittiği Brezilya’ya yerleşmeye karar verdi. Orada meşhur “Bir Satranç Öyküsü”nü kaleme aldı. Stefan Zweig, 1941’de Montaigne üstüne çalışmaya başladı ve “Dünün Dünyası – Avrupa Anıları” adlı otobiyografisini kaleme aldı. “Dünün Dünyası” kitabı, 1900’lerin başlangıcında gençliğini yaşamış bir yazarın yaşamış olduğu dünyanın asla eskisi benzer biçimde olamayacağını farkettiğinde eski günlere düzdüğü bir övgüdür.

Avrupa’nın içine düşmüş olduğu durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları sebebiyle 22 Şubat 1942‘de Rio de Janeiro‘da, karısı Lotte ile beraber zehir içerek intihar etti. Buna Adolf Hitler‘in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla tekrar varolmayacağı düşüncesi niçin oldu.

Üretken bir yazar olan Zweig, birçok mevzuda denemeler yapmış oldu. Lirik şiirler yazdı, trajedi ve dram türünde sahne eserleri denedi, bilhassa yaşam öyküsü alanında mühim eserler ortaya koydu. Freud ve psikolojiye olan ilgisi onu bu alana yöneltti. Yaşam öyküsü alanındaki emekleri, devrin birçok meşhur kişisinin hayatlarını gözler önüne serdi. Üç Büyük Usta: Balzac, Charles Dickens, Dostoyevski; Kendi İçindeki Şeytanla Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Friedrich Nietzsche; Romain Rolland; Marie Antoinette; Ferdinand Macellan, Stendhal, Desiderius Erasmus, Joseph Fouché eserleri bu biyografilerden birkaçıdır.

Birliktelikleri :
1.eşi: 1920 senesinde Friderike Maria Burger von Winternitz ile evliliğe ilk adımını attı. 1937 senesinde boşandı.
2.eşi: 1939 senesinde Charlotte E. Altmann ile evliliğe ilk adımını attı.

Stefan Zweig, 22 Şubat 1942 tarihinde Petropolis, Rio de Janeiro, Brezilya‘da 61 yaşlarında intihar etmiştir.

Stefan Zweig Türkçeye Çevrilen Eserleri :
1970 – Yürek Çöküntüsü
1985 – Dünün Dünyası
1986 – Bir Kadının Yirmi Dört Saati
1991 – Yarının Zamanı
1991 – Kendileri ile Savaşanlar (1. Cilt)
1991 – Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski (2. Cilt)
1991 – Kendi Yaşamının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy (3. Cilt)
1992 – Lyon’da Düğün
1995 – Yıldızın Parladığı Anlamış olur
1995 – Karışık Duygular
1997 – Satranç
1997 – Günlükler
1998 – Değişiklik Rüzgârı
1998 – Calvin’e Karşı Castellio ya da Köleliğe Karşı Özgür Fikir
1999 – Fouche, Bir Politikacının Portresi
2000 – Tehlikeli Acıma
2000 – Amok Koşucusu
2002 – Balzac, Bir Yaşam Öyküsü
2002 – Magellan
2003 – Freud ve Öğretisi
2004 – Yakıcı Sır
2005 – Ruh Yöntemiyle Tedavi
2007 – Mektuplaşmalar
2008 – Buluşmalar

Stefan Zweig kimdir

    Gazeteci, Tiyatro Yazarı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE