Ana Sayfa / şarkıcı / Suavi kimdir

Suavi kimdir

Suavi kimdir, Sakalıyla özdeşleşmiş müzisyen ve besteci.
p>
Mehmet Suavi Saygan, 1950 senesinde Kırıkkale‘de Işyar bir baba ile ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Kırıkkale’de geçti. Anne tarafınca Ege’li olduğundan, uzun seneler İzmir‘de yaşadı.

Suavi, etken müzik hayatına Kırıkkale’deyken kurduğu “Meçhuller Grubu” adlı müzik gurubu ile başladı. 1966 senesinde “grup 7,65” isminde bir grup kurdu. 1968-1972 yılları aralığında ODTÜ Mimarlık bölümünde okuyarak mezun oldu. Okul harcamalarını çıkarmak için üniversite öğrenciliği esnasında Ankara‘da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle müzik yapmış oldu. Mezun olduktan sonrasında da uzun seneler orkestralarda solistlik yaparak bateri ve gitar çaldı.

Askerliğini 1980 senesinde Kütahya‘da yapmış oldu.

14 Eylül 1991 tarihinde meydana getirilen Birinci İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışmasında Suavi, “Seneler Sonrasında” adlı şarkısı ile ikinci olmuştur. 1994 senesinde da TRT’de Altın Anten yarışmasında “Yalıçapkını” isminde eseriyle birinci olmuştur. Arkasından Kazakistan Almaata’da 24 ülkenin katılmış olduğu Asya’nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanmıştır. Yarışmada jüri tarafınca beş senedir kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek “Grand Prix” ödülünü aldı.

1997 senesinde 8. Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda “De Lan !” şarkısıyla ustalaşmış kategoride en iyi besteci ve en iyi ustalaşmış yorumcu seçildi.

Suavi çalışmalarında kendi söz ve müziklerinin yanı sıra yurdumuzun tanınmış şairlerinin şiirleri ile besteler yapmış oldu.. Bunlar içinde Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Rıfat Ilgaz ve Hasan Hüseyin benzer biçimde mühim isimlere rastlamak mümkün.

Etken müzik yaşamının yanı sıra MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak ve MÜYORBİR’de (Müzik Yorumcuları M. Birliği) Yönetim Kurulu üyeliği düzeyinde senelerce fikri haklar alanında da emekler yürütmüştür.

Emekten, barıştan ve estetikten yana mücadelesini; İnsan hakları potası içinde bir aktivist olarak senelerdir sürdürüyor.

Sigara kullanmayan Suavi, ustalaşmış bir balık adam olup, dağcılık ve dalgıçlık da yapmaktadır. Muğla‘nın Bodrum İlçesi’nde Yakaköy’de yaşamaktadır.

Suavi, 1974 senesinde Mahmure Güler ile evliliğe ilk adımını attı. 4 Haziran 1999 tarihinde boşandı. Suavi’nin bu evliliğinden 3 evladı var.

Suavi, 1999 senesinde Gönül (Yılman) Saygan ile evliliğe ilk adımını attı. “Suada” (d.1 Ağustos 2012) isminde 4. cocuğu oldu.

Albümleri :
1992 – Deli Gönlüm
1995 – Seneler Sonrasında (Aydın mısın?)
1996 – Yalıçapkını
2001 – Tükenme
2002 – Feryat Çığlığa
2011 – Gül’le Diken Içinde

Suavi kimdir

müzisyen

    , söz yazarı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno