Ana Sayfa / bakan / Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu kimdir, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı idi 31 Ağustos 2016 tarihinde içişleri bakanı olarak atandı.

Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Aslen Trabzonludur. İlkokul ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa’da tamamladı. Lise eğitimini de ise Plevne Lisesi´nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

1989 senesinde üniversiteden okul arkadaşlarkurduğu bir şirketle tecim hayatına atıldı. 1990 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında çalışmaya başladı. 1995 senesinde kendi kurduğu şirketiyle siyasal yaşamının yanı sıra ticari yaşamını da sürdürmektedir.

Siyasal hayatına 1987 senesinde DYP ile başladı. Doğru Yol Partisi’nin Gençlik Kolları’nda vazife yapmış oldu. 1987-1990 yılları aralığında, DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 17 Temmuz 1995 tarihinde DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün başkanı oldu. 18 Nisan 1999’da Gaziosmanpaşa Belediye Başkan talibi olan Soylu, 29 Nisan 1999 tarihinde 1999’da İstanbul il başkanlığı görevini geldi. 2002 Genel Seçimlerinde milletvekili talibi oldu.

6 Ocak 2008 tarihinde Demokrat partinin 4. Muhteşem Kongresine katıldı ve Dp Genel başkanı oldu. 16 Mayıs 2009 tarihinde meydana getirilen 5. Muhteşem Kongrede Süleymaiş ve DP Genel başkanı Hüsamettin Cindoruk olmuştur.

5 Eylül 2012 tarihinde AK Partiye katıldı. 30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçildi, müteakiben Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Süleyman Soylu, Hamdiye Soylu ile evlidir. Engin Levent Soylu isminde bir oğlu vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti’den Trabzon milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Kongresi’sinde tekrardan MKYK üyeliğine seçildi. 13 Eylül 2015 tarihinde Teşkilattan görevli Genel Başkan yardımcılığı görevini devretti.

Süleyman Soylu, 1 Kasım 2015 tarihinde AK Parti TBMM 26. dönem Trabzon milletvekili olarak seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunmuş olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olarak göreve getirildi.

Ahmet Davutoğlu‘nun Başbakanlıktan çekilme etmesinin peşinden Binali Yıldırım tarafınca kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olarak görevine devam etti.

31 Ağustos 2016 tarihinde çekilme eden Efkan Ala‘nın yerine içişleri bakanı olarak atandı. Toplumsal Güvenlik Bakanlığı görevine de Mehmet Müezzinoğlu getirildi.

Bulunmuş olduğu Siyasal Partiler :
1987-2002 – Doğru Yol Partisi
2008-2009 – Demokrat Parti
2012 – —– – Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi

Süleyman Soylu kimdir

    Bakan, Milletvekili

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Hasan Ali Yücel kimdir

Hasan Ali Yücel kimdir, Cumhuriyet Dönemi’nin aydın yazarlarından olan Hasan Ali Yücel, üç dönem Milli Eğitim Bakanlığı yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasında ve daha sonra kalkınma yıllarında eğitim seferberliği yürütmüştür. Birçok üniversitenin kurulumunda ve eğitim kitaplarının düzenlenmesinde büyük rol oynamış bir yazardır. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın kurulumu, Türk Dil Kurumu’nun geliştirilmesi ve Köy Enstitüleri gibi alanlarda çalışmalara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno