Ana Sayfa / Biyografi / Tenzin Gyatso kimdir

Tenzin Gyatso kimdir

Tenzin Gyatso kimdir, 1950’den beri görevde bulunan 14. Dalai Lama‘dır. Tibet‘in ruhanî lideri Dalai Lama’dır. Dalai Lama, Budizm‘in kurucusu olan Shakyamuni’nin reenkarnasyon sürecini tamamlayarak, tekrardan doğduğu kabul edilen kişilere verilen isimdir. Dalai-engin deniz, Lama-bilge anlamına gelmektedir. Yetkili rahipler reenkarnasyon sürecinin tamamlandığı kabul edilen 66 gün süresince beklemektedirler. Sonraki süre zarfında ise Dalai Lama‘nın mucizelerini aramak ve takip etmektedirler. İlk Dalai Lama, 1474’te ortaya çıkmıştır. budist inanışına nazaran zamanımıza kadar makayana tanrısının ruhu 14 Dalai Lama’nın vücudunda yaşamıştır. Tibet’in son Dalai Lama’sı Tenzin Gyatso‘dur.

Bedensel ve tinsel acıların aydınlanma sürecinde, bir yol bulunduğunu öngören Budizm felsefesi ve öğretileri, her türlü rahatsız etme ve saldırılara karşı eylemsiz direnişin uygulanmasını salık verir.

Tenzin Gyatso, 6 Temmuz 1935 tarihinde Tibet‘de dünyaya gelmiştir. Tibet’in Amdo ilinde çiftçilikle geçinen bir ailenin 16 çocuğundan 5.si olarak dünyaya gelmiştir.
14. Dalai Lama Tenzin Gyatso, 2 yaşlarında iken rahipler tarafınca bulunarak, Tibet‘in başkenti Lhasa‘ya getirilip yetiştirilmiştir.15 yaşlarında ise ruhani liderlik görevini yerine getirmeye adım atmıştır.

Tibet, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuşatması altındayken, Tenzin Gyatso 17 Kasım 1950’de, 15 yaşlarında, Tibet’in devlet başkanı ve esi olarak atandı.

1949’da yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti Tibet’i işgal etmeye başlayınca genç yaşına karşın ulusal kabine başkanlığı görevini de üstüne almak durumunda kaldı. Mukaddes Dalai Lama dokuz yıl süresince Çinli işgalcilere karşı barışçıl, sertlik karşıtı bir siyaset izlemesine karşın Çin hükümeti giderek artan bir şiddetle kendilerine direnen savunmasız onbinlerce Tibet’liyi katletti.

Hindistan başbakanı Nehru‘nun daveti üstüne Mukaddes Dalai Lama barışçıl mücadeleyi sürdürmek suretiyle Himalaya Dağlarını aşarak 31 Mart 1959’da Hindistan‘a geçiş yapmış oldu. O dönem Hindistan Devlet Başkanı olan, Nehru tarafınca Dharamsala’ya yerleştirildi. Coğrafi ve iklimsel anlamda Tibet’e benzeyen bu topraklar; sürgündeki Tibet halkı tarafınca, ikinci vatan olarak kabul edildi. Orada “Sürgündeki Tibet Hükümeti” adıyla Tibet’i yönetim eden yönetim birimini kurdu ve kendisine birlikte rol alan binlerce Tibetli sığınmacı ile beraber Tibet kültürünü ve eğitimini korumaya çalıştı.

Mukaddes Dalai Lama, barışçıl politikaları ve Tibet’in özgürlüğü için sertlik karşıtı mücadelesi sebebiyle 10 Aralık 1989’da Nobel Sulh Ödülü aldı. 1987’de Albert Schweitzer hayırseverlik ödülü aldı. Budizmi özetleyen kitaplar yazdı.

Kitapları :
Yürekten Gelen Öğütler
Bilgelik Okyanusu Yaşam Rehberi
Dört Yüce Gerçek
Şefkatin Gücü
Yeni Bin senenin Değerleri

Tenzin Gyatso kimdir

    Din Adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno