Ana Sayfa / dansçı / Tolga Han kimdir

Tolga Han kimdir

Tolga Han kimdir, Türkiye’de dans denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridir.

Tolga Han, 1947 senesinde Adana Ceyhan’da dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Mustafa Çinkitaş‘dır.

2007 senesinde Dans Spı olduktan sonrasında mahkeme sonucu ile sahne adı olarak kullandığı Tolga Han adını gerçek adı yaptırmıştır.

Tolga Han, 1970 senesinde Ceyhan Lisesi’ni bitirdikten sonrasında üniversite tahsili için İstanbul’a gelirken “Ben İstanbul’da hem dans ederek para kazanacağım, hem okuyacağım, hem de Türkiye’ye dansı sevdireceğim ” diye hareket etti. Lisede jimnastik ekibinin kaptanı olduğundan, akrobatik hareketleri dans figürleri ile birleştirerek sportif dans etme becerilerini geliştirdi.

İstanbul’a geldikten bir ay sonrasında Beyoğlu’ndaki dans stüdyolarının birinde dans hocalığı hayata geçirmeye başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Kısmı’nde zor olsa da okudu ve tamamlamış oldu.

Tolga Han, öğrencilerine daima dansın toplumsal amaçlı sportif bir sanat bulunduğunu anlatmaya çalıştı.

Medyada bunun farkına varınca dans ile ilgili röportajlarda onu desteklemeye başladı, tanınmaya başlamıştı. 1971 senesinde kendi dans stüdyosunu açtı.

1973 senesinde İsveç‘e gitti. 6 ay kadar bir süre Stockholm‘de dans okullarının ve dans sanatının içinde oldu. Türkiye‘ye geri döndü ve kalmış olduğu yerden devam etmeye çalıştı.

Ekonomik koşullar oldukca zordu, o devrin meşhur sanatçısı Füsun Önal‘ın isteği üstüne 3 kişilik bir dans grubu ile şov turlarına katıldı.

Gösterilerinin içine daima sportif ve akrobatik hareketleri koyarak izleyici kazanmaya çalıştı. 1974 ve 1975 yılları beraber çalmış olduğu ve onun yanında ilk dans derslerini alan 7- 8 arkadaşı oldu.

1975 senesinde bir Türk arkadaşının önerisi ile Fransa‘nın başkenti Paris‘te bir dans okulu açtı.

Bir yıl kadar orada kaldı. Döndüğünde 1976 senesinde sanatçı Seyyal Taner‘e dans grubu kurdu. 29 Kasım 1978 tarihinde düzenlenen HEY dergisinin Türkiye Disko Dans Yarışmasını 200 şahıs içinde kazanarak Türkiye Dans Şampiyonu oldu.

7-11 Aralık 1978 tarihinde Londra‘da yapılacak 48 Ülkenin katılmış olduğu Dünya Disko Dans Yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

Hey dergisinin yarışması ile elde etmiş olduğu başarı halk tarafınca “ilk ulusal dansçı” unvanının verilmesini sağlamış oldu.

İlk tv programı Halit Kıvanç‘ın programı oldu. Programa çağrı edildiğinde Türkiye’nin en genç dans öğretmenlerinden biri olarak tango yapmış oldu.

1978 senesinde İtalya‘nın Floransa kentinde birçok Ülkenin Dans otoriterleri toplanarak İDO adını verdikleri Internasyonal Dans organizasyonunun kurucularından oldu.

1979 senesinde Haldun Dormen yönetmenliğinde, “Merhaba Müzik” isminde müzikalde Nükhet Duru, Füsun Önal, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin), Perran Kutman, Halit Kıvanç şeklinde sanat ve müzik dünyamızın birçok meşhur sanatçısı ile beraber Türkiye’de ilk kez bir müzikalde “Tolga Han ve Dansçıları” adı altında 7 adam ve 3 kadın dansçı ile beraber gösterilerini sundu.

1980 yılbaşı programının yapımcısı Uğur Dündar yardımıyla Tolga Han ve Dans Grubu geceye damgasını vurdu.

1980 senesinde Sezen Aksu ile beraber danslar ve sahne performansı sergiledi. Türkiye’de ilk kez 1982 de İzmir Fuarında Belediye Başkanı Cahit Günay‘ın himayesinde Dünya Akrobatik Rock Yarışması’nı düzenledi.

1981 senesinde Aydan Şener‘in birinci olduğu güzellik yarışmasındaki tüm güzelleri dans ederek sundu.

1982 Dünya Dans Şov Yarışma’sında ekip olarak beşinci oldu fakat bireysel dalda dünya üçüncüsü oldu.

1983 senesinde da Avrupa şampiyonasında Avrupa şampiyonu oldu. 1984 Dünya Şampiyonası’nda şov branşında dünya ikinciliğini kazanmıştır.

1985 senesinde, devrin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan‘ın yardımları ile İstanbul‘da Dünya Dans Yarışması düzenleyerek 14 ülkeden 120 dansçının katılımını sağlamış oldu.

1985 senesinde TRT‘deki “Do-re-mi” programında dans gösterileri sundu.

1990 senesinde “Kabare Mabare” adlı şov ile İstanbul, Ankara ve öteki şehirlerde kendi danslı müzikalimi sergiledi. 1991’de 70 gün devam eden Tolga Han Şov Anadolu Gezim’sini yapmış oldu.

1992’den itibaren tüm sahne çalışmalarının yanı sıra hususi TV kanallarına programlar hazırladı.

1995, 1996 yıllarında İstanbul’dan ayrılarak Antalya’da gezim sektöründe çalışmalarını sürdürdü.

1996 senesinde İstanbul’a dönerek kanal 6’da Tolga han Sov adını verdiği TV programını hazırlayıp sundu.

1977’de dans stüdyosunu yine açtı ve yeni dansçılar yetiştirmeye devam etti. 2000 senesinde T.C tarihinde ilk kez Dans Müfredat Programını yazdı, Talim Terbiye kurulu’nda kabul edilince Türkiye’nin resmi anlamda ilk dans kursunu açtı.

Tolga Han, 2006 senesinde kurulan Dans Sporları Federasyonunun kuruluşunda yer aldı. 2007 senesinde Özerk olduktan sonraki, ilk Federasyon Başkanıdır.

Tolga Han, 26 Şubat 2011 tarihinde ikinci kez Dans Sporları Federasyonu başkanlığına seçildi.

Birliktelikleri :
1. eşi: ilk eşi Fatoş Çinkitaş’dan 1996 senesinde ayrıldı. Ayça Çinkitaş ve Tolga Çinkitaş isminde evladı vardır.
2. eşi: 2007 yılbaşı gecesi tanıştığı Rus vatandaşı olan Tanya (d.1987) ile yaşamaya başlamış olan Tolga Han 9 Aralık 2009 tarihinde bir Ceylin isminde bir kız çocuk sahibi oldu.

Tolga Han kimdir

    Dansçı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yaprak Özdemiroğlu kimdir

Yaprak Özdemiroğlu kimdir, Yaprak Özdemiroğlu, 1963, yılında Ankara’da doğmuştur. Annesinin adı Ayla hanımdır. Müzisyen Atilla Özdemiroğlu’nun kızıdır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünden mezun oldu. Mezuyatına profesyonel olarak tiyatro ile başladı. 1981 yılında Yeşilçam’a geçerek sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno