Ana Sayfa / tercüman / Tomris Uyar kimdir

Tomris Uyar kimdir

Tomris Uyar kimdir, Yazar, çevirmen

Tomris Uyar, 15 Mart 1941 tarihinde İstanbul‘da hukukçu Celile Hanım ile hukukçu ve yazar Ali Fuad Gedik’in kızı olarak dünyaya gelmiştir.

1952 senesinde Bölme’deki Yeni Kolej’in ilköğretim kısmından mezun oldu. Ortaokulu İngiliz High School’da okuyarak 1957 senesinde tamamlamış oldu. Liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde 1961 senesinde tamamlamış oldu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nünden 1963 senesinde mezun oldu.

Ideal Tamer ile beraber Cemal Süreya‘nın çıkardığı Papilmasında katkıda bulunmuş oldu. Bir ara Boğaziçi Üniversitesi‘nde karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. Kurucu üyesi olduğu (TYS) Türkiye Yazarlar Sendikasından ondan sonra çekilme etti; PEN Yazarlar Derneği üyesi idi.

1970 yılından sonrasında gelişen yeni Türk öykücülüğünün önde gelen adları içinde yer aldı.

Tomris Uyar‘ın tecrübe etme, eleştiri ve kitap tanıtma yazıları Yeni Mecmua, Soyut, Varlık şeklinde devrin belli başlı dergilerinde yayımlandı.

İlk çevirisi (“Şekerden Bebek”, Tagore’dan 1962’de Varlık’ta, ilk öyküsü (“Kristin”) Mart 1965’te Türk Dili’nde çıktı. Öykü, tecrübe etme, eleştiri, günlük ve çevirileri Varlık, Dost, Papirüs, Yeni Mecmua, Soyut, Yeni Edebiyat, Yeni Düşün, Gosteri, Gergedan, Argos, Adam Öykü şeklinde belli başlı dergilerde yayımlandı; bilhassa 1966�yayımladığı ürünleriyle adını duyurdu.

Öyküde “yoğunluk, içtenlik ve sahicilik” olması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Uyar, ilk kitabı İpek ve Bakır’daki öykülerinde ufak burjuva kökenli insanların yaşama biçimleri üstüne yoğunlaştı.

1980 sonrasında piyasaya sürülen Gece Gezen Kızlar, “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, “Kırmızı Şapkalı Kız”, “Fareli Köyün Kavalcısı”, “Uyuyan Güzel” vb. şeklinde evrensel masalların günümüze yansıması ve dokuz eski masaldan dokuz yeni öykü yaratmanın en garip örneklerinden kabul edildi.

Yaza Seyahat’taki öykülerde ise genel anlamda insanlara öğretilen basmakalıp kıymet yargılarının gözden geçirilmesi, kişinin kendine ya da yaşamış olduğu yere dönüşü şeklinde bir çeşit dönüş yolculuğu vardır.

Öykücülüğü ile Türk edebiyatında hususi bir yer edinmiş olan Tomris Uyar, çağdaş dünya edebiyatından yapmış olduğu çevirilerle de Türk edebiyatına katkılarda bulunmuştur. Bir öyküsü “Sarmaşık Gülleri” adıyla senarist Safa Önal tarafınca televizyona uyarlandı. Öyküleri İngilizce, Almanca, Fransızca, Lehçe, Rusçaya çevrilerek çeşitli antolojilerde yer aldı.

60’ı aşkın çevirisi kitaplaşan Uyar’ın günlükleri, “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı.

Tomris Uyar oldukca genç iken kolejden tanıştığı gazeteci ozan Ideal Tamer ile evliliğe ilk adımını attı. Kızları Ekin’in birkaç aylıkken bir kaza sonucu boğulduktan sonrasında 1963 senesinde boşandılar.

Arkasından yazar ve ozan Cemal Süreya ile aşk yaşadı. Cemal Süreya en güzel aşk şiirlerini onun için yazdı:

Üç yıl sürdü aşkları. 1966 senesinde ayrıldılar fakat dostlukları hep kalımlı kaldı. Her ikisi de yaşadıklarını asla anlatmadı. Cemal Süreya’dan ayrılmak üzereyken Turgut Uyar ile tanıştı. Tomris Uyar’a ek olarak ozan Edip Cansever de aşıktı, fakat Tomris ona bir dost ve kıymetli bir ozan gözüyle bakmaktaydı.

Tomris Uyar, 1967 senesinde ozan Turgut Uyar ile evliliğe ilk adımını attı. 1985 senesinde eşi vefat edene kadar da evli kaldılar. Hayri Turgut Uyar (d.1969) isminde bir oğlu vardır.

Tomris Uyar, 4 Temmuz 2003 tarihinde İstanbul’da kanser sebebiyle 62 yaşlarında öldü.

Ödülleri :
Evrenin Yapısı ile (Lucretius; Turgut Uyar ile), 1975 TDK Tercüme Ödülü;
“Hiawata” ile Avni Dilligil Tiyatro Tercüme Ödülü;
Yürekte Bukağı ile 1980 Sait Faik Hikâye Armağanı;
Yaza Seyahat ile 1987 Sait Faik Hikâye Armağanı;
Murathan Mungan ve Nedim Gürsel ile beraber kendisine verilen 1987 Haldun Taner Hikâye Ödülü’nü de ödüle katılmadığı sebebi öne sürülerek kabul etmedi.

Kitapları :
1971 – İpek ve Bakır
1973 – Ödeşmeler
1975 – Diz boyu Papatyalar
1979 – Yürekte Bukağı – Sait Faik Hikâye Armağanı
1981 – Yaz Düşleri/Düş Kışları
1983 – Gece gezen Kızlar
1985 – Rus Ruleti- Dön Geri Bak
1986 – Yaza Seyahat – Sait Faik Hikâye Armağanı
1990 – Sekizinci Günah
1992 – Otuzların Bayanı
1997 – Aramızdaki Şey

Tomris Uyar kimdir

    Tercüman, Yazar

 

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno