Ana Sayfa / başbakan / Tony Blair kimdir

Tony Blair kimdir

Tony Blair kimdir, Anthony Charles Lynton Blair, 1953 doğumlu, İngiltere Başbakanı. Politik filozofisini “çağıl toplumsal demokrasi” ve “üçüncü bir yol” olarak nitelendiren Blair, İşçi Partisi’ni seçimlerde 3 dönem üstüste birinci parti yapmış oldu. Sadece dış politikada, bilhassa Irak Savaşı esnasında ABD’yı desteklemesi, bazı kesimlerden tepki toplamasına yol açtı.

Tony Blair, 6 Mayıs 1953’te Edinburgh, İngiltere’de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Durham’da geçirdi. Anası Hazel Blair idi ve babası Leo Blair bir avukat ve öğretmendi. William Blair adlı bir ağabeyi ve Sarah Blair isminde bir kız kardeşi vardı. 14 yaşlarındayken Durham’dan Edinburgh’e eğitimini tamamlamak suretiyle döndü, Fettes College’da okudu. Lisans derecesini Oxford Üniversitesi hukuk bölümünden aldı, ve o da babası benzer biçimde avukat olmak suretiyle yoluna devam etti.

Bir politikacı olarak 1975’te İşçi Partisi’ne üye olan Blair, 1983 seçimlerinde partisi başarı göstermiş olamasa da, genel seçimlerde bir koltuk sahibi olmayı başardı. Bu tarihten sonrasında kariyerinde süratli bir dönemece giren Başbakan, 1984’te Gömü’de vazife almak suretiyle terfi edildi. Tecim ve sanayi sözcüsü olarak vazife yapmış oldu. 1988’de Bakanlar Kurulu’na seçildi ve enerji alanında devlet sekreteri oldu.

1992’deki seçimlerin peşinden, İşçi Partisi’nin yeni lideri John Smith, Blair’ı yazman olarak atadı. Sadece 1994’te Smith’in ani ölümünün peşinden Blair, partinin çoğunluğunun sonucu ile parti başkanı oldu. Liderliğinin derhal peşinden, ilk olarak İşçi Partisi’nin modernizasyonuyla ilgilenmeye başladı. Zafere erişebilmek için partiyi politik bir merkeze doğru kaydırmak istiyordu.

İşçi Partisi, 18 yıl muhalefette kaldıktan sonrasında, 1997 genel seçimerinden birinci parti olarak çıktı. Hemen hemen 43 yaşlarında Başbakan olan Tony Blair, 1812’de Başbakan olan Lord Liverpool’un peşinden “en genç başbakan” ünvanını taşıyan ikinci isim oldu.

Yeni hükümet, Blair’ın liderliğinde anayasal değişikliğe gitti, İskoçya ve Galler’de “yetki verme” tartışmasını sonuçlandırmak suretiyle referanduma gitti. Bunun haricinde devletin öncelikli kounları olan eğitim ve sıhhat alanlarına 42 milyar Euro’luk bir yatırım deposu ayırdı. 2001 yılı seçimlerinde Blair yine Başbakan seçildi. Görevinin bu ikinci dönemine genel olarak dış siyaset ağır bastı. Bu devrin en mühim vakaları 11 Eylül saldırıları ve Irak Savaşı oldu. Politikacının bu dönem süresince Amerikan dış politikasına açıkça destek verdiği görüldü. 2001 Afganistan ve 2003 Irak saldırılarına yanıtları, bu durumun en açık kanıtı oldu. Bu yüzden bir tek İngiltere’den değil, tüm dünyada bazı kesimlerden ağır eleştiriler aldı.

Mayıs 2005’te meydana getirilen seçimler sonucunda, Blair üçüncü dönem de Başbakan olarak seçildi. Yapmış olduğu konuşmada bu dönem onun için en mühim mevzunun “saygı” olacağını söylemiş oldu. Okullarda, topluluklarda, köylerde, kasaba ve şehirlerde saygıyı geri getirmek istiyordu. Başbakan, 7 Eylül 2006’da yapmış olduğu açıklamada 1 yıl içinde Başbakanlık koltuğunu başkasına devredeceğini deklare etti. Bu dönem süresince da Blair ağır eleştiriler aldı. Bu eleştiriler politikacının dürüst olmadığını, otoriter bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor, George W. Bush’un Orta Doğu politikalarına katılmış olduğu için, bilhassa 2006 İsrailLübnan ve İsrail-Filistin çatışmalarında onun yanında olduğundan hatalı bulunduğunu söylüyordu.

Blair, 1980’de bir avukat olan Cherie Booth QC ile evliliğe ilk adımını attı. Dört evlatları bulunuyor. Başbakan’ın vazife esnasında sağlamış olduğu en mühim gelişmelerden bazıları şunlar; sıhhat ve eğitime ayrılan bütçenin artması, bu alanlarda pazar bazlı reformların yapılması, minimum ücret terimini sunması, İskoçya ve Galler’e yetki devri için anayasal değişikliğe gidilmesi ve Şimal İrlanda ile sulh için ortaya çıkan gelişmeler. Politikacının takma adı “Bambi”. Kardeşi William James Lynton Blair QC, 1991’den beri IMF ve Dünya Bankası’nın danışmanlığını üstüne alıyor. Çocuklarıyla zaman geçirmekten, Pazar günleri kilise ziyareti sonrası yüzmeye gitmekten zevk alıyor. Boş zamanlarında ise yazınsal klasikleri ve biyografiler okuyor, gitar çalıyor ve tenis oynuyor.

Tony Blair kimdir

    Başbakan

Bu habere de bakabilirisiniz

Yukio Hatoyama kimdir

Yukio Hatoyama kimdir, Japon Demokrasi Partisi (DPJ)’nin başkanı ve Japonya Başbakanı.

2 Yorumlar

  1. Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very smartly written article. Sadie Waiter Romine

  2. Ja, man sollte auf jeden Fall gegenrechnen, ob sich die Investition lohnt. Madelena Puff Yoshio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE