Ana Sayfa / Başbakan / Turgut Özal kimdir

Turgut Özal kimdir

Turgut Özal kimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı

1927 senesinde Malatya‘da hayata merhaba dedi. 1950 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi‘ni Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. 1952 senesinde A.B.D’ne giderek iktisat tahsili görmüş oldu. Türkiye’ye döndükten sonrasında Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

1961-1962 yıllarında askerlik hizmetini, Ulusal Müdafa Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yapmış oldu ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulunmuş oldu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi‘nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulunmuş oldu.

1971-1973 yıllarında Dünya Bankası‘nda danışman olarak vazife yapmış oldu. Türkiye’ye döndükten sonrasında çeşitli sınai kurumlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonrasında kurulan Hükümete ekonomik işlerden görevli Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 senesinde bu görevinden çekilme etti. 1983 senesinde Anavatan Partisi‘ni kurdu ve aynı yıl meydana getirilen genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üstüne hükûmeti kurmakla göreve getirildi ve böylece Türkiye’nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında yine hükümet kurdu ve başbakan olarak vazife yapmış oldu.

31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 gününde bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 gününde geçirdiği bir hastalık sonucu görevi esnasında vefat etti.

1954’de Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç evladı bulunuyordu.

Turgut Özal kimdir

    Başbakan, Cumhurbaşkanı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno