Ana Sayfa / Müzisyen / Usher kimdir

Usher kimdir

Usher kimdir, Amerikalı müzisyen, müzisyen. Gerçek adı Usher Raymond‘dır. Kabiliyetiyle ufak yaşlarda dikkat çeken Usher kısa zamanda R&B türünün en gözde sanatçıları arasına girdi. Grammy ve MTV ödüllerine doymayan ve Yeah! adlı single’ıyla tüm dünyanın tanımış olduğu bir isim olan Usher, oyuncu olarak da başarı göstermiş performanslar sergilemiş ve birçok filmle beraber meşhur Broadway müzikali “Chicago”da da sahne almıştır.

14 Ekim 1978‘deDallas, Texas, ABD‘da dünyaya geldi. Jonetta Patton ve Usher Terry Raymond III‘ın oğluydu. Chattanooga, Tennessee‘de geçen çocuklukları esnasında ailesiyle gerçekleştirdiği kilise ziyaretlerinde Gospel korosuna katılıyordu ve müzik mevzusundaki kabiliyetleri ilk kez bu şekilde keşfedilmişti. Bu zamanda mahalli beceri showlarına çıkmaya başlamış olan Usher, övgüyle karşılanıyordu. Ailesi onun daha iyi fırsatlarla karşılaşması için taşınma sonucu aldı ve Raymondlar bu sebepten kısa bir süre sonrasında Atlanta, Georgia‘ya yerleştiler. Usher burada North Springs Charter School of Arts and Sciences’a kayıt yaptırdı ve bir beceri yarışmasına katıldı. Prodüktör LA Reid‘in onu keşfetmesi uzun sürmeyecekti ve bunuLaFace için seçmelere girme şansı kazanmıştır. Arkasından LaFace ile anlaşmaya varan genç beceri ilk kontratını imzalayarak müzik hayatına merhaba dedi.

1994‘te tanıtım albümü “Usher” gösterildi. Albümden çıkan ilk single Think of You oldukça başarı göstermiş oldu ve sanatçıya altın plak kazandırdı. Bu başarı göstermiş başlangıcı 1995’te Coca Cola için kaydettiği jingle’la sürdüren Usher, kısa bir süre sonrasında da Monica ile “Let’s Straighten It Out” şarkısında düet yapmış oldu.

1997 senesinde liseden mezuniyetinin derhal peşinden 2. albümü “My Way”i hayranlarıyla buluşturdu. Albümde yer edinen 9 şarkının altısında söz yazarı olarak kendisi vardı ve ilk single “You Make Me Wanna”, Usher’ı R&B’nin en gözde sanatçılarından biri yapmış oldu. 11 hafta süresince bir numarada kalan şarkı, peşinden çıkan single’lar “Nice&Slow” ve “My Way”le beraber albüme platin plak ödülü kazandırdı. Usher bir süre sonrasında Hollywood‘dan da teklifler almaya başlamıştı ve 1998’de “The Faculty” isminde korku filmimizde rol aldı. 1999 yılındaysa “Light It Up” isminde film için tekrardan kamera önüne geçti.

Verdiği konserlere ilgi büyüktü ve bu sebepten 1999’da “Live” isminde konser albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Usher, 2001 yılının sonunda 3. stüdyo albümü “8701”i yayınladı ve ABD listelerinde 4 numaraya yerleşen bu çalışmasıyla müzik eleştirmenlerinin gözdesi oldu. Listelerde gösterdiği başarıyı 2001 Grammy’lerinde almış olduğu “En İyi Adam R&B Vokal Performansı” ödülüyle pekiştiren müzisyen, 2002‘de gene aynı döülü “U Don’t Have To Call” adlı şarkısıyla kazanmıştır.

2004 yılı “Confessions” adlı 4. albümünün yılı oldu. Zira albümden çıkan ilk single “Yeah!” ileşarısı gösterdi ve bu single’la Usher adını dünya üstündeki hepimiz duymuş oldu. MTV Video Müzik Ödülleri’nden “En İyi Adam Sanatçı” ve “En İyi Albüm” ödülünü kazanan Usher, 2005 yılındaysa “En Modern R&B Albümü”, “En İyi Rap/R&B Düeti”, “En İyi R&B Grup Vokal Performansı” (My Boo) ödüllerini topladı.

Aynı yıl “In The Mix” ismindeki güldürü filmimizde seyirci karşısına çıkan sanatçı, 2006‘daysa meşhur Broadway müzikali “Chicago”da sahne aldı.

The Neptunes, Jermaine Dupri, Jimmy Jam ve Terry Lewis benzer biçimde mühim isimlerle beraber çalmış olduğu yeni albümünün çıkış tarihini 2008 olarak açıklayan müzisyen, Young Jeezy ile ortak hazırladığı ilk single emek harcaması “Love in This Club”‘ı 26 Şubat tarihinde yayınladı. Single, Billboard sıralamasında 1 numaraya kadar terfi etti.

Usher kimdir

Müzisyen, Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno