Ana Sayfa / yazar / Vissarion Belinski kimdir

Vissarion Belinski kimdir

Vissarion Belinski kimdir, Fazlaca genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazar ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır.

Vissarion Belinski, 11 Haziran 1811 tarihinde Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya‘da askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Grigoriy Belynskiy, anası Maria Ivanovna Ivanova’dır. Tam adı Vissarion Grigoryeviç Belinski’dir. Moskova Üniversitesi‘nde edebiyat öğrenimi görmüş oldu.

Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Yazınsal Düşdikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, birçok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 senelik hayatına pek oldukça yapıt sığdıran yazar, toplumsal vakalara karşı her daim duyarlı davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Moskova Üniversitesi‘nde edebiyat öğrenimi görmüş olduğu sıralarda 1832 senesinde serflik sistemine dair yazdığı bazı negatif yazılar sonucunda okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın peşinden gazetecilik mesleğini hayata geçirmeye başlamış ve 1839 yılından itibaren bir gazetede tertipli olarak yazmaya adım atmıştır.

1846 senesinde Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlamış olan Grigoryeviç Belinski, yaşarken yazdığı birçok eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün peşinden Sovyet uzmanlar, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

Hemen hemen 23 yaşlarında iken Molva dergisi için yazdığı Yazınsal Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Yazınsal Düşler yazısında duygusal milliyetçilik temasını benimsemiş ve Fing’in tesirinde kalmıştır.

Dostoyevski‘nin 1846 senesinde yazmış olduğu “İnsancıklar” adlı ilk romanını bir eleştirmen olarak okudu ve ona şu mektubu gönderdi: ”Siz probleminin ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, kabiliyetinizi değerlendirin ve ona karşı hep dürüst olun. Böylece büyük bir yazar olabilirsiniz.”

Vissarion Belinski, St. Petersburg’da İvan Turgenyev ile tanıştı ve onun çalışmalarını destekledi.

1837 senesinde verem hastalığına yakalandı ve sanatoryumda birkaç ay geçirmek mecburiyetinde bırakıldı. 1838’de Moskova Watcher dergisinde editör oldu.

Vissarion Belinski, 7 Haziran 1848 tarihinde St. Petersburg, Rusya‘da 37 yaşlarında verem hastalığından ölmüştür. St. Petersburg’daki Volkovskoye mezarlığına gömüldü.

Kitapları :
1847 – Gogol’e Mektup
1848 – Edebiyat, Sanat, Kültür, Tarih, Felsefe Üstüne Yazılar

Vissarion Belinski kimdir

    Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno