Ana Sayfa / Fıkralar / Windows nasıl silinir, XP, Vista, Win 7 kaldırma resimli anlatım

Windows nasıl silinir, XP, Vista, Win 7 kaldırma resimli anlatım

Windows nasıl silinir, XP, Vista, Win 7 kaldırma resimli anlatım

Windows XP nasıl kaldırılır?

Windows XP’yi kaldırmak için, şu adımları izleyin:1. Bilgisayarınızı Güvenli modda tekrardan başlatın. Bunu yapmak için, Windows başlatılırken F8 tuşuna basın.

2. Yönetici kimlik detayları olan bir hesapla oturum açın.

3. Başlat’ı ve sonrasında Denetim Masası’nı tıklatın, peşinden Program Ekle yada Kaldır’ı çift tıklatın.

4. Yüklü programlar sıralamasında, Windows XP’yi Kaldır’ı çift tıklatın.

NotWindows XP’yi Kaldır yüklü programlar sıralamasında yoksa, Windows 98 yada Windows Millennium Edition’ı el ile tekrardan yüklemelisiniz. Bu durumda, Windows 98 yada Windows Millennium Edition’ı tekrardan yüklemeden ilkin, tüm mühim verilerinizi yedeklediğinizden güvenilir olun.

5. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, Evet’i tıklatıp Windows XP’yi kaldırma işlemini başlatın:
Windows XP’yi kaldırmak ve önceki işletim sisteminizi geri yüklemek istediğinizden güvenilir misiniz?

6. Windows XP kaldırıldıktan sonrasında, bilgisayarınız evvelde yüklü olan işletim sistemiyle tekrardan başlatılır.
İlgili mevzular hakkında ek informasyon için, Microsoft Knowledge Base’deki yazıları görüntülemek suretiyle aşağıdaki yazı numaralarını tıklatın:

303160 Kaldırma seçeneği Windows XP’de kullanılamıyor (Bu bağlantı, bir kısmı yada tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

292607 Windows XP tarafınca desteklenen yükseltme yolları (Bu bağlantı, bir kısmı yada tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

308008 Windows XP kaldırma dosyaları nasıl kaldırılır (Bu bağlantı, bir kısmı yada tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

308233Windows XP’yi kaldırma işlemi bir komut satırından nasıl başlatılır (Bu bağlantı, bir kısmı yada tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

İkinci Windows Nasıl Silinir? İşte Burada

Diyelim bir şekide ikinci windowsu kurdunuz. Ve kurtulmak istiyorsunuz. İşte burada…
Not: Bu işlemleri uygulamadan ilkin silmek istediğiniz işletim sisteminin hangi partition(bölüm) de bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu oluşturmak istiyorsunuz yada Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu şeklinde nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunmuş olduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi gene yerinde durur.
Şimdi ilk olarak Vista’ nın boot düzenini anlayıp peşinden Vista’ yı temiz bir halde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
Windows Vista daha süratli ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ek olarak Windows açılırken ntldr’ ın okumuş olduğu işletim sistem(ler)inin disk üstündeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…
Windows Vista’ yı kaldırma;
Aslına bakarsak burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Bu sebeple Vista’ nın bulunmuş olduğu kısmı silmek yada diski formatlamak sorun değil. Başlamadan ilkin Acronis True Image şeklinde bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
Öteki bir mühim nokta da aşağıdaki şekilleri bir tek Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.
1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonrasında eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü var ise bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini görmüş olacaksınız.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendiği şeklinde Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yapmış olduğu işi yapıyor. Açıkçası bununla asla boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takının.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:bootbootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye gore sürücü harfini(d:) değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara gore düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden ilkin yedek alın peşinden “Bootloader” kısmına gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların haricinde eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız mesela Vista kurduktan sonrasında XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim sadece VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde problemi çözmesi gerek.
Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle fazlaca karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir fazlaca dost’ a destek olacağı kanaatindeyim.

Windows 7 Nasıl Kaldırılır ?

Bilgisayarıma sağ tıkla/özellikler/gelişmiş bu yolu takip et çıkan menüde en altta başlangıç ve kurtarma yazan yerde ayarlar sekmesini tıkla çıkan menüde en üstte vista yada xp hangisini kullanıyorsan onu seç ve peşinden altında saniye sayacından tiki kaldırıp tamam de bu kadar tekrar sormaz direk vista yada xp hangisini kullanıyorsan o açılır.

Çoklu önyüklemeli sistemde Windows 7’yi kaldırma

Windows Vista işletim sistemi şeklinde Windows’un önceki bir sürümünün de çalmış olduğu bir bilgisayarda Windows 7 ile çoklu önyüklemeli sistem çalışıyorsa, bilgisayarın nasıl kurulduğuna bağlı olarak Windows 7 sistemini güvenli olarak kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için Windows 7 programının bulunmuş olduğu kısmı biçimlendirmeniz ya da tamamen silmeniz gerekir. Bu işlem önceki işletim sisteminin disk alanını kazanmasına izin verir.

Başlamadan ilkin, programlarınızı, dosyalarınızı ve ayarlarınızı yedeklemelisiniz. Bölüm biçimlendirildiğinde yada silindiğinde bölümdeki tüm dosyalar silinir. Verilerin yedeklenmesi hakkında daha çok informasyon için Yardım ve Destek’te “yedekleme” terimini arayın.

Microsoft Yönetim Konsolu'nda Disk Yönetimi'nin resmi
Çoklu önyüklemeli disk yapılandırması örneği

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sistem geri yükleme devre dışı bırakıldı, nasıl etkinleştirilir hatası çözümü

Sistem Geri Yükleme nasıl etkinleştirilir ve devre dışı bırakılır Bu makalede, Windows Millennium Edition’da (Me) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!