Ana Sayfa / Sosyolog / Yalçın Küçük kimdir

Yalçın Küçük kimdir

Yalçın Küçük kimdir, Sebetayistler, Türk ve Kürt kimlikleri üstüne yazdığı kitaplar ile tanınan Türk ekonomist, yazar, tarihçi ve sosyolog.

1938 senesinde İskenderun‘da doğan Yalçın Küçük, üniversite öğrenimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nden mezun olan Küçük, ’60 darbesinden sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı‘nda çalışmaya başladı.

Öğretim üyesi olarak 1966 senesinde girmiş olduğu ODTÜ‘de başlamış olan bilimsel nitelikli kariyeri, 1971 senesinde, doçentliğe yükseldikten kısa bir süre sonrasında kesintiye uğradı. Yön, Emek, Ant benzer biçimde dergilerde yazdığı, toplumcu içerikli yazılar sebebiyle, YÖK tarafınca görevinden alındı.

1970‘li yıllarda, Cumhuriyet Gazetesi’nde editörlük görevinde bulunmuş oldu. Aynı tarihlerde Türkiye İşçi Partisi‘nin ikinci kuruluşunda, çekirdek kadroda yer aldı, fakat 1978 senesinde partiden ihraç edildi. Bu tarihten bir yıl sonrasında Toplumcu İktidar Dergisi‘ni çıkartmaya başladı.

1979 senesinde bilimsel nitelikli hayata, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi‘nde öğretim görevlisi olarak geri dönen Küçük, ’80 darbesi ile birlikte yine üniversiteden uzaklaştırıldı. Darbe sonrasındaki dönemde, darbe karşıtı aydınların örgütlenmesi sürecine ehemmiyet verdi, fakat 1983 senesinde tutuklanarak kısa bir süre için cezaevine atıldı.

1980‘li yıllarda ve 1990‘ların başlarında, oldukça sayıda toplumcu içerikli derginin kuruluşunda imzası bulunan Yalçın Küçük, 1987 senesinde Gazi Üniversitesi‘nde profesörlüğe yükseltidi ve koltuğunu 1994 senesinde emekli olana kadar korudu.

Süleyman Demirel‘in cumhurbaşkanı seçilmesine kızarak 1993 senesinde Türkiye’yi terketti. Kısa bir süre ikamet etmiş olduğu Fransa’dan da aynı senenin sonlarına doğru ayrılarak Suriye’ye giden Küçük, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerde bulunmuş oldu. PKK’nın gösterim organı olan Med-T.V.de de çeşitli programlar yaptıktan sonrasında, 1998 senesinde Türkiye’ye geri döndü.

PKK ile içine girmiş olduğu yakın ilişkiler, Türkiye’ye dönmesinden sonrasında hapse atılmasına sebep oldu. “Kürtçülük Propogandası” yapmış olduğu sebebi öne sürülerek hapis cezasına çarptırıldı ve iki senelik mahkümiyetten sonrasında, 2000 senesinde hapisten çıktı.

2000‘li yıllarda, Sebetay Sevi, Sebetaycılık ve Beyaz Türkler üstüne yazdığı kitaplarla ülke gündeminde baş köşeye oturdu. Yazdığı kitaplar komplo teorisi olarak nitelendirildiyse de büyük bir ilgi çekmekten de geri durmadılar.

2009 yılının Ocak ayında Ankara ve İstanbul’da bulunan evleri Ergenekon soruşturması kapsamında aranan ve kişisel belge ve yazılarına el konulmuş olan Yalçın Küçük, 7 Ocak 2009 tarihinde, soruşturma kapsamında göz altına alındı ve 11 ila 23 Ocak 2009 tarihleri içinde tutuklu kaldı. 23 Ocak’da tahliye edilen Küçük, an itibarıyla İkinci Ergenekon Davası’nda tutuksuz olarak yargılanmaktadır.*

*; 11 Ocak 2009

Yalçın Küçük kimdir

    Sosyolog, Tarihçi, Yazar

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno