Ana Sayfa / sporcu / Yaşar Doğu kimdir

Yaşar Doğu kimdir

Yaşar Doğu kimdir, Güreşçi

Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonu güreşçimizdir.

Yaşar Doğu, 1913 senesinde Samsun‘un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde dünyaya gelmiştir. Aslen Kafkas Türklerindendir. Babası Gazi Osman Çavuş I. Dünya savaşında ölünce anası evini kendi babasının köyü olan Emirli köyüne taşıdı. Anası Feride Hanım orada ikinci kere evlenince, Yaşar Doğu 5 yaşlarında iken 1918 senesinde Amasya‘nın Kurnaz Köyünde yaşayan halası Ayşe Tok’un (Doğu) yanına gönderildi. 1936 senesinde Ankara‘da askere gidene kadar halasının yanında yaşadı. Burada çiftçilik ve hayvancılık ile uğraştı. Köy düğünlerindeki güreşlere katıldı. Daha delikanlılığın eşiğinde iken yaman bir karakucak güreşçisi olarak adını tüm çevreye duyurdu.

1936 senesinde Ankara’da askerde iken Güreş İhtisas Kulübü’ne girdi ve minder güreşine başladı. 1938 senesinde’ya yerleşti ve kulübü adına güreşmeye başladı. 1939 senesinde Ulusal Takıma alındı. Aynı yıl Oslo‘da meydana getirilen Avrupa Şampiyonası’nda 66 kiloda güreşti ve yapmış olduğu dört güreşin birinde sayı ile yenildi ve ikinci oldu.

1940 senesinde istanbul Çemberlitaş’da meydana getirilen Balkan Şampiyonası‘nda üç tuşla 3 yengi aldı ve 66 kiloda şampiyon oldu. İkinci Dünya Savaşı‘nın araya girmesiyle millî müsabakalardan uzak altı senelik bir duraklama devresine girildi. 1946‘da Kahire ve İskenderiye‘de meydana getirilen iki ulusal karşılaşmada iki tuşla iki yengi daha kazanmıştır. Gene o yıl Stockholm‘de meydana getirilen Avrupa Şampiyonası’nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk kere Avrupa Şampiyonu unvanını kazanmıştır. Bir yıl sonrasında Prag‘da meydana getirilen Avrupa Grekoromen Şampiyonası‘nda gene tüm rakiplerini yendi ve 73 kilonun şampiyonu oldu.

1948 senesinde Londra‘da meydana getirilen Yaz Olimpiyatları’na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat şampiyonu oldu.

1949 senesinde Türk Ulusal Ekibi ile bir Avrupa Turnesi’ne çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yapmış oldu ve hepsini kazanmıştır. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul’da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli meşhur güreşçi Groemberg’i sayı ile yenerek şampiyon oldu.

1950 senesinde Asya’da bir turneye çıktı. Bağdat, Basra ve Lahor’da yapmış olduğu tüm güreşlerde rakiplerini tuşla yendi ve ününü Doğu’da da yaygınlaştırdı.

1951 senesinde 87 kiloda olarak Dünya Şampiyonası’na katıldı ve Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya Şampiyonluğu‘nu kazanmıştır.

Londra Olimpiyatları’ndan sonrasında kendisine ev armağan edilmiş olduğu için Olimpiyat Komitesi’nce ustalaşmış duyuru edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları’na katılamadı.

1951 senesinde güreşi bıraktıktan sonrasında Ulusal Ekip’da alıştırmacı oldu. Birçok şampiyon güreşçi yetiştirdi.15 Aralık 1955 günü Ulusal Ekip’la birlikte İsveç’te bulunmuş olduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Bu krizden kurtuldu sadece doktorların kati dinlenme önerisine karşın antrenörlüğe devam etti.

Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961 tarihinde Ankara’da 48 yaşlarında kalp krizinden ölmüştür. Mezarı Ankara Cebeci Askeri Şehitliğindedir.

Ölümünden sonrasında adı Ankara’da bir spor salonuna verildi. Yaşar Doğu’nun hâtırasına her yıl milletlerarası güreş turnuvası düzenlenmektedir.

Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yapmış olduğu 47 güreşin yalnızca birinde yenilmiş, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33’ünü tuşla kazanmıştır.

Madalyaları :
1948 – Olimpiyat oyunları, Londra – Erkekler Özgür Güreş, Yarı orta siklet – Altın
1951 – Dünya Güreş Şampiyonası, Helsinki – Erkekler Özgür Güreş, Hafifçe Ağır siklet – Altın
1946 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Stockholm – Erkekler Özgür Güreş, Yarı orta siklet – Altın
1949 – Avrupa Güreş Şampiyonası, İstanbul – Erkekler Özgür Güreş, Orta siklet – Altın
1939 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Oslo – Erkekler Grekoromen Yoldam, Hafifçe siklet – Gümüş
1947 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Prag – Erkekler Grekoromen Yoldam, Hafifçe siklet – Altın
1940 – Balkan Oyunları, İstanbul – Erkekler Grekoromen Yoldam, Hafifçe siklet – Gümüş

Yaşar Doğu kimdir

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birsen Bekgöz kimdir

Birsen Bekgöz kimdir, “Survivor 2018 All Star” yarışmasına katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno