Ana Sayfa / besteci / Yıldırım Gürses kimdir

Yıldırım Gürses kimdir

Yıldırım Gürses kimdir, Yıldırım Gürses, 21 Ocak 1938 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Babası Ziraat Bankası memurlarından Nasuhi Bey ve anası Müeyyet Cevriye hanımdır. Ablasının adı Cahide’dir. Babası ud çalar ablası söylerdi. Bu da ufak Yıldırım’ın ilk müzik eğitimi oluyordu. Ayrıca şarkı söylemeyi, usul ve uslubü öğreniyor ve birazcık da kanun çalıyordu.

İlk okula babasının atama olduğu Bursa Yenişehir’de başladı, sonrasında gene Bursaya gidince orada devam edip Çelebi Mehmet Ortaokulundan sonrasında Bursa Adam Tecim Lisesi’nden mezun oldu. Sonrasında Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ni kazanarak üniversite eğitimine Ankara’da devam etti ve bu üniversiteden mezun oldu. Lise döneminde Türk Musikisi Cemiyetin’de çalışmalara başladı. Aynı dönemde Tecim Lisesinde konserler vermiştir. Üniversitede okurken bir taraftan da türk ve batı müziği dersleri aldı.

1959 senesinde Ankara Devlet Opera imtihanına girdi ve Türkiye birincisi oldu. Opera’da 7-8 ay çalıştıktan sonrasında ayrıldı ve TRT imtihanını gene üstün başarıyla kazanarak çalışmalarına burada devam etti. Radyodaki emek harcamaları esnasında beste halletmeye da başladı.

“İçime Hep Hüzün Doluyor” adlı şarkısı ilk bestesidir. Peşinden sesini geniş kitlelere duyurmasını elde eden “Gençliğe Veda” adlı şarkısını besteledi.1964 senesinde radyodan ayrıldı ve gazino çalışmalarına başladı, peşinden İstanbul’a yerleşti.

1965 senesinde, Özgürlük Gazetesinin yapmış olduğu ilk Altın birinciliği kazanmıştır. Altın Mikrofon’daki bu başarının peşinden Yıldırım Gürses, çalışmalarına hız verdi. Sanatçı popüler müziğin en mühim isimlerinden biri haline geldi. “Son Mektup”, “Mazideki Aşk”, “Bir Kırık Kalp”, “Bir Acayip Yolcu”, “Güz Rüzgârları” parçaları ile başarı elde etti. 80′lerin başlangıcında Ajda Pekkan ile beraber “Affetmem Asla Seni” ile yeni bir hamle yapmış oldu. Aynı albümde yer edinen “Dertliyim Dost” ve sonrasında çıkan “Eller Eller” ile “Gül Dudaklım” sanatçının ses getiren şarkıları oldu.

Yıldırım Gürses’in öteki mühim şarkılarından bazıları şunlardır; Mevsimler Yas Tutup Çöller Ağlasın, Liseli Kız, Çal Kanunum Çal, Mazideki Aşk. Bununla birlikte Arif Nihat Asya’nın Fetih Marşı isminde şiirinin sanatçı tarafınca meydana getirilen yorumu oldukca beğenilmiştir. Yıldırım Gürses’in mühim bestelerinden biri “İçime hep hüzün doluyor” sözleriyle süregelen Rast makamındaki şarkısıdır.
Sanatçı, bestekar Yıldırım Gürses’in 30′a yakın albümü ve 350 bestesi bulunmaktadır.

1980 senesinde TRT’de Türk Hafifçe Sanat Müziği korosun da şeflik yapmış oldu. Yıldırım Gürses sanatçı Emel Sayın ile beraber Sevinç-i Muhabbet Müzikalini gerçekleştirmiş oldu, müzikal Yıldırım Gürses’in bestelerinden oluşmaktaydı, müzik direktörü de Yıldırım Gürses’ti.

1986 senesinde kendisi kurucu ve başkan olmak suretiyle ekibi ile beraber MESAM’ı kurdu ve böylece Türkiye’de ilk kez bestekar ve söz yazarlarının haklarını sakınan Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği adı altında bir meslek birliği kurmuş oldu.

1962 senesinde kendisi şeklinde TRT ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evliliğe ilk adımını attı. Yıldırım Beyazıt (d.1971) isminde bir oğlu vardır.

Yıldırım Gürses, 18 Kasım 2000 tarihinde 62 yaşlarında kalp krizi sonucu ölmüştür.

45’lik plakları :
anım İstanbul
1969 – Yıldırım Gürses – Güz Rüzgarları & Eski Sevda
1971 – Yıldırım Gürses – Bir Acayip Yolcu & Aşkına Doyum Olmaz
1971 – Yıldırım Gürses – Karanlık Dünyalar & Beni Sevdiğini Kuşlar Söylemiş oldu
1972 – Yıldırım Gürses – Gurbet & Aşkımın Vebali
1972 – Yıldırım Gürses – Bitkin Seneler & Son Sözün Bu Mu

Albümleri :
1978 – Yıldırım Gürses – Gencliğe Veda
1979 – Yıldırım Gürses – Takvim Yaprakları
1983 – Yıldırım Gürses – Hoş Sada 1
1983 – Yıldırım Gürses – Güller Ağlasın
1984 – Yıldırım Gürses – Hoş Sada 2
1986 – Yıldırım Gürses – Çoban Yıldızı
1989 – Yıldırım Gürses – Mavi Boncuk
1992 – Yıldırım Gürses – Sil Baştan
1999 – Yıldırım Gürses – Anılarla Yıldırım
2000 – Yıldırım Gürses – Yelkenler Biçilecek

Yıldırım Gürses kimdir

    besteci, Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdinç Erişmiş kimdir

Erdinç Erişmiş kimdir, Erdinç Erişmiş, 28 Kasım 1966 da Kayseri’nin talas ilçesinde doğmuştur.İlkokula Talas’da Derviş Güneş İlkokulunda başladı Ankara’ya taşındıklarından dolayı Ankara’da Kavaklıdere İlkokulu’nda bitirdi. Gazi Osman Paşa Ortaokulu ve Ankara 50.Yıl Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak yüksek okul eğitimini tamamladı. Lise yıllarında Ankara’dayken O.D.T.Ü. Spor Kulübünde, Mersin’de ünüvesitedeyken Çukurova Spor Kulübünde basketbol oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno