Ana Sayfa / fotoğrafçı / Yıldız Moran kimdir

Yıldız Moran kimdir

Yıldız Moran kimdir, Türk fotoğrafının bilimsel nitelikli eğitim almış ve ustalaşmış anlamdaki ilk hanım fotoğrafçısıdır.

Yıldız Moran, 24 Temmuz 1932 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir.

Babası Ahmet Vahit Moran’dır. 1950 senesinde İstanbul’da Robert Koleji’nden mezun oldu.

Peşinden İngiltere Bloomsbury Teknik Koleji ve Ealving Teknik Kolejinde fotoğraf eğitimi aldı.

İngiltere de Old Vic Tiyatrosu’nun meşhur fotoğraf sanatçılarından John Vickers‘in yanında asistanlığını yapmış oldu.

1952 yazında İtalya‘ya giden Moran, orada bir fotoğraf kulübüne üye oldu. İspanya‘yı ve Portekiz‘i dolaştı.

İlk Fotograf sergisini 1953 senesinde 21 yaşlarındayken Cambridge’te açtı.

Doğudan gelmiş Türk kızının 25 fotoğrafı bigün içinde satılıverdi.

1954 yılına kadar Londra‘da beş sergi daha açtı. Bu tarz şeyleri 1955’te İstanbul aynı yıl Ankara, 1956’da İstanbul, 1957’de İstanbul, 1962’de Edinburgh, 1970’te İstanbul sergileri izledi.

Beyoğlu Kallavi Sokak’ta o yıllarda sanat dünyasının mühim uğrak noktalarından kabul edilen Maya Galerisi’nin üstünde açmış olduğu stüdyosunda hem çekim yapmış oldu hem de çekmiş olduğu fotoğrafları sergiledi.

Tüm bu verimli çalışmalarına rağmen, işler pek de beklediği benzer biçimde gitmiyordu.

Sergileri oldukça ses getirmişti, pek oldukça seyirci çekmişti fakat Cambridge’te açmış olduğu tek bir sergide bir günde 25 fotoğraf satılmışken, ülkesinde oldukça sevilen ve beğenilen fotoğraflarından bir tanesini bile satamamıştı.

Fotoğraftan kafi para kazanamadığını görünce, yılbaşı kartları bastırıp satmaya karar verdi.

Bu sonucu, almış olduğu en mühim kararlardan biridir bekli de. Şu sebeple Yıldız Moran, kartları bastırmak için gittiği matbaada yaşamını değiştirecek insanla, 4 Kasım 1954 tarihinde Özdemir Asaf‘la tanıştı.

1962 senesinde onunla evliliğe ilk adımını attı ve fotoğrafçılığı bıraktı. 4 yıl içinde 3 çocuk sahibi oldu.

1982 senesinde İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü Onur Üyesi oldu.

Değil bayanların, adamların bile rahat dolaşamadığı bölgelere giderek; kasabaları köyleri gezdi, hayata dair ne var ise görüntüledi.

Ruhunu katmış olduğu fotoğraflarında şiirsellik ve güzel duyu, mükemmelliğin sırrı bir ihtimal şu sözlerinde gizlidir: “Ozan hangi vezinle, hangi kalıpla şiir yazmayı seçip, içinde ne olduğu dolduracaksa, fotoğrafçı da kendine en uygun fotoğraf makinesini bulmakla yükümlüdür.

Her iki dalda da sonuçta şiirsellik, güzel duyu yoksa başarısızdır.”

“Fotoğraf makinesi o denli varlığınızın bir parçası olmalıdŞiirselliği olan her şey sanat fotoğrafının mevzusudur, fotoğraf vesilesiyle evrensel olan ve işlenen mevzunun terimini içeren fotoğrafı çekmek tek amacımdı…” diyen Moran, bilhassa Anadolu halkının yaşantısını özetleyen fotoğraflarıyla tanınmıştır.

Yıldız Moran, 1962 senesinde ozan Özdemir Asaf ile evliliğe ilk adımını attı.

Etkin Arun, Olgun Arun, Gün Arun adlarında 3 oğlu oldu.

Yıldız Moran, 15 Mayıs 1995 tarihinde İstanbul‘da 63 yaşlarında ölmüştür.

Yıldız Moran kimdir

    Fotoğrafçı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özlem Sezgin kimdir

Özlem Sezgin kimdir, Ütopya yarışmacısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno