Ana Sayfa / besteci / Yıldız Tilbe kimdir

Yıldız Tilbe kimdir

Yıldız Tilbe kimdir, Delikanlım albümü ile kitlelerin sevgilisi kazanmış olan müzisyen ve besteci.

1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir‘de hayata merhaba dedi. Zaza ve Kürt asıllıdır. Annesinin adı Altun Tilbe, babasının adı Ali Tilbe’dir. Tilbe’nin kendi sözleriyle; babası Ağrı’lı bir Sünni Kürt, anası ise Tunceli’li bir Alevi Zazadır. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Mustafa Rahmi Balaban ortaokulu’nda okumakta iken orta ikinci sınıfta eğitimini yarıda bırakarak evliliğe ilk adımını attı. Bu evlilikten Sezen isminde bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonrasında ailesine ve kızına bakabilmek için müzikle uğraşmaya başladı.

Ilkin düğün salonlarında, peşinden gece kulüplerinde şarkı söylemiş oldu. Bir gece çalmış olduğu kulübe gelen Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üstüne İstanbul‘a gelmiş olarak vokalisti oldu.

İstanbul’da bir süre barlarda çalıştı ve Aydın Oskay‘la anlaşarak “Delikanlım” isminde şarkısı ve aynı adı taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yapmış oldu. Bu sıralarda yaşam öyküsü neredeyse medyanın tamamı tarafınca gösterildi.

İlk klibini Cenk Torun‘la beraber oynadığı “Delikanlım” adlı bölüme çekti.

Sonraki albümlerinde da başarıya ulaşmış çıkışlar yaptıysa da, ilk albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha değişik nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz mevzusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını,”Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı” şeklinde yorumluyor.

Yaşamış olduğu her fena vakadan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan herşeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi meydana getiren bir sanatçı olmak bulunduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar da müzik yapacağını belirtiyor.

Tarkan ve Deniz Seki benzer biçimde pek oldukça meşhur şarkıcıya şarkı sözleri veren Yıldız, müzik piyasasının üst sıralarında olmasına karşın, bir halde “değişik” durmayı başararak kendine özgü bir yer ve denge tutturmuş durumda. Toplumun değişik kesimleri tarafınca bu kadar oldukça seviliyor olmasını kim bilir bu durumuna yormak gerekiyor.

Kendi deyimiyle, “kara kuru, 45 kiloluk birisi” olan Yıldız’ın sözlerinde ki derin anlamları yakalamak ve notalarında, ondaki insancıllığı duymak, o içten gülüşündeki gerçekliği görmek, okadar da kolay olsa gerek.

Yıldız Tilbe, organik insancıl ve yaptıklarından gerektiği süre pişmanlık duyabilen biri.

Delikanlım” albümünden sonrasında yayınladığı “Dillere Destan” (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve oldukça satan bir albüm oldu. Yıldız Tilbe ilerleyen yıllarda sırasıyla “Aşkperest” (1996), “Salla Gitsin Dertleri” (1998), “Gülüm” (2001), “Haberi Olsun” (2002), “Yürü Anca Gidersin” (2003) “Yıldız’dan Türküler” (2004) ve gene 2004 senesinde “Sevdiğime Asla Pişman Olmadım” isminde albümleri çıkardı.

1996 senesinde narkotik, evine baskın yaptığında esrarla yakalandı.

2010 senesinde Kıbrıs Malpas Gazinosu’yla bir senelik antak kalma meydana getiren Yıldız Tilbe, oradan kazanılmış olduğu para ile Girne civarlarında Çatalköy mevkiindeki Sevilla sitesinden bir villa satın aldı.

Yıldız Tilbe, 1984 senesinde 18 yaşlarındayken Güngör Karahan ile evliliğe ilk adımını attı. Sezen Burçin (d.1985) isminde bir kız evladı oldu.1989 senesinde boşandı.

Albümleri :
1994 – Delikanlım
1995 – Dillere Destan
1996 – Aşkperest
1998 – Salla Gitsin Dertlerini
2001 – Gülüm
2002 – Haberi Olsun
2003 – Yürü Anca Gidersin
2004 – Yıldız’dan Türküler
2004 – Sevdiğime Asla Pişman Olmadım
2005 – Papatya Baharı
2006 – Tanıdım Seni (maxi single)
2008 – Güzel
2009 – Aşk İnsanı Değiştirir
2010 – Hastayım Sana
2011 – Oynama
2013 – Dünden Bugüne Arabesk

Yıldız Tilbe kimdir

    besteci, Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdinç Erişmiş kimdir

Erdinç Erişmiş kimdir, Erdinç Erişmiş, 28 Kasım 1966 da Kayseri’nin talas ilçesinde doğmuştur.İlkokula Talas’da Derviş Güneş İlkokulunda başladı Ankara’ya taşındıklarından dolayı Ankara’da Kavaklıdere İlkokulu’nda bitirdi. Gazi Osman Paşa Ortaokulu ve Ankara 50.Yıl Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak yüksek okul eğitimini tamamladı. Lise yıllarında Ankara’dayken O.D.T.Ü. Spor Kulübünde, Mersin’de ünüvesitedeyken Çukurova Spor Kulübünde basketbol oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno