Zafer Cilasun kimdir, TRT‘nin gösterim hayatına başladığı 31 Ocak 1968‘de tv haberlerini sunan ilk spikeridir.

Zafer Cilasun, 1939 senesinde Mardin‘de dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mardin’de okuduktan sonrasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Ziraat Fakültesinde öğvlet Hava Meydanları’nda işe girmiş. Ondan sonra mezun olduktan sonrasında Devlet Üretme Çiftliğinde çalışmaya başladı.

Zafer Cilasun, 1963 senesinde TRT‘nin açmış olduğu spikerlik sınavına girdi ve imtihanı kazanarak Ankara Radyosu‘nda haber spikeri olarak çalışmaya başladı. Her günkü Meclis Saati programı ile Ankara Radyosu’ndan sesini duyurmaya başladı. Daha sonraları da Ankara Televizyonu’nun müessese aşamasında baş spiker oldu.

31 Ocak 1968 tarihinde gösterim hayatına başlamış olan TRT Ankara Televizyonu’nun haberlerini sunarak ilk Türk TV haber spikeri olarak tarihe geçti.

Zafer Cilasun’un, ilk sunmuş olduğu haber; Suudi Arabistan gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘ın Esenboğa Havalimanı’nda karşılanmasıyla ilgili haber idi.

Zafer Cilasun gündüzleri Devlet Üretme Çiftliği’nde ziraat mühendisi olarak çalışıp, akşamları da televizyonda haber spikerliği yapmakta idi.

12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı dönemde hekim olan kardeşi Uğur Cilasun’un tutuklanma haberini de televizyonda okumak mecburiyetinde bırakılmıştı.

Zafer Cilasun, 1967 yılı Haziranında Fulten hanım ile evliliğe ilk adımını attı ve Fulsen (Akarca) (d.1968) isminde bir kızı vardı.

Zafer Cilasun, senelik izinli olduğunda tiyatro toplulukların ekibine da katıldı. Lale Oraloğlu yönetimindeki tiyatro oyununda da rol aldı. Anadolu turnelerine katıldı.

Zafer Cilasun, 18 Mayıs 1976 tarihinde Ankara‘da 37 yaşlarında kendisini alkole kaptırması ve karaciğer şoku sebebiyle ölmüştür.

Zafer Cilasun kimdir

    Spiker

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE