Ana Sayfa / Ses Sanatçısı / Zeliha Berksoy kimdir

Zeliha Berksoy kimdir

Zeliha Berksoy kimdir, Anası opera sanatçısı Semiha Berksoy‘un izinden gitti. Dostlar tiyatrosu, Ankara Birlik tiyatrosu, Ortaoyuncular, İstanbul Kent tiyatrosu benzer biçimde köklü tiyatrolarda yer aldı. Türkiye’nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosunu kurdu.Beşiktaş Akatlar’da Cevdet Anday sahnesini düzenledi ve kurdu.

Semiha Berksoy ; İlk Türk Opera Sanatçısı ünvanlı ve Mustafa Kemal Atatürk Opera Ödülü sahibi olan kıymetli bir sanat hanımıydı.Anne Berksoy, sıradışı bir insandı.Berlin‘deki Yüksek Müzik Akademisi’ni bitirmişti.1946 senesinde, Zeliha Berksoy‘u dünyaya getirdiğinde ise 35 yaşındaydı.Bu şekilde bir çevrede sanat ve tiyatroya uzak kalması mümkün değildi.Çocukluğu Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri içinde geçti.Viyana‘da Devlet Operası’nda ‘Tanrıların Çöküşü“nü izlediğinde üç buçuk yaşındaydı.Devlet tiyatrosunun minik rollerine çıktı.İdeali Devlet Sanatçısı olmaktı.Ankara Devlet Konservatuarı‘nın tiyatro kısmına girdi.

1965 senesinde tiyatro üstüne yurtdışı eğitimi almaya karar verdi.Eğitim için Berlin seçti, şu sebeple Alman Tiyatrosu ve Almanya‘daki reji sanatı dünyada oldukça mühim bir boyut ve denek taşıydı.Berksoy o günleri ; ” Berlin’e gittiğim süre kent ikiye bölünmüştü; Batı ve Doğu Berlin. Batı Berlin, Doğu Almanya’nın içinde minik bir adaydı. Sadece gece treni ya da uçakla gidilebiliyordu. Gündüz kara yolu ile geçmek yasaktı. Aslına bakarsak tiyatro sanatçısı olmak benim için bir şanstı. Böylece Doğu ve Batı’daki sanatı aynı anda izleyebiliyordum. Shiller Theatre o süre Berlin Devlet tiyatrosu gibiydi.” diye söyledi.. Zeliha Berksoy’un Shiller‘in reji asistanlığına başladı. Asistanlık görevini yaparken Berlin’deki tüm sanat hareketlerini de büyük bir merakla izlemeye devam etti. Müzeleri ve bilhassa çağıl sanat galerilerini, tiyatroları ve operaları sık sık ziyaret etti.

Berlin Asamble‘ye de gidip gelmeye başlamıştım. İlk önceleri oyunları seyredip çıkıyordum. Bir ekoldür orası. Her tiyatroda bulunmayan oldukça ciddi ve geniş bir arşivi vardır. Brecht‘e ilişkin en minik notların bile n fotoğraflarının bulunmuş olduğu, reji defterlerinin ve Brecht’in şekilleri ile hazırlanmış kitapların saklandığı bir arşiv. Orada Brecht zamanında yapılmış herşeyi bulabilir, hem oyunları izleyebilir hem de bu arşivden faydalanabilirsiniz. Provaları izlemeye gelenler içinde benim benzer biçimde yabancı insanoğlu da vardı. Böylece ben Berlin Asambleye gidip, gelmeye başladım. O tarihlerde Brecht”in karısı hayattaydı. Kendisinden izin aldım ve belli başlı yönetmenlerin provalarını izlemeye başladım. Asamble, başlı başına bir okuldu benim için. Bir yıl devam ettim. Bu bir yıl meslek hayatımda oldukça şeyi değiştirdi. Türkiye‘ye döndüğümde başka bir insan olmuştum artık.” diye Almanya macerasını dile getirdi. Shiller Theatre’dan oyunculuk üstüne teklifi aldı.Amacı öğrenebileceği herşeyi öğrenip, kariyerine Türkiye’de devam etmekti.

Amacını gerçekleştirmek suretiyle , kendini tam tiyatrocu olarak donatıp, Türkiye’ye döndü.Türkiye’ye döndüğünde hususi ve Devlet tiyatroları tertipli bir halde oyunlar sergiliyordu.Politik çatışmaların yoğun yaşandığı bir dönemdi.Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları, Dormen tiyatrosu benzer biçimde acıklı oyunlar oynayan gruplar vardı.Devlet tiyatrosuna yabancılaştığı söylemiş oldu ve tiyatrodan ayrıldı.

1970 senesinde Şişli Etfal Hastanesi‘ne nöröloji kısmı şefliği icra eden , Yıldırım Aktuna ile evliliğe ilk adımını attı.Bu evlilikten bir evlatları oldu.1974 senesinde boşandı.

Asiye Iyi mi Kurtulur ?” yaşantısına yeni bir yön çizdi.Oyunun yazarı Vasfi Öngören , Asiye rolünün Zeliha Berksoy’a verilmesi için ısrar etti.Asiye’nin annesini Semiha Berksoy oynadı.Ankara Birlik Tiyatrosunun sahnelediği oyun büyük başarı kazanmıştır.Berksoy, Asiyeyi tam iki yıl oynadı.Bu rolle beraber Berlin’e dönmekten vazgeçti.

Meslek hayatına, Dostlar tiyatrosunda devam etti.Kent Tiyatroları‘nda konuk oyuncu oldu.’Kafkas Tebeşir Dairesi‘, Ferhan Şensoy‘la ‘Yedi Ölüm Günahı‘, ‘Keşanlı Ali Destanı‘, tiyatro kariyerine mühim oyunlar olarak geçti.Bakırköy Belediye Tiyatrosunun , 1974-75 tiyatro sezonunda, tiyatro ve opera sahne öğretim üyeliği yapmış oldu.1980 senesinde üniversiteye geçti.Türkiye’nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan, Bakırköy Belediye Tiyatrosu- Yunus Emre Kültür merkezi ‘nin yönetimde Zeliha Berksoy da vardı..”Jeni“, 1994-95 sezonunda “Matmazel Juli“yi sahneledi. Aynı yıl Brecht’in 100. doğum günü kutlamaları kapsamında meşhur yazarın kolajlarından “Yosma“yı sahneye koymaya karar verdi.

Genco Erkal, ‘Yosma’ için tekrardan bir düzenleme yapmış oldu.Oyunda ki “Jeni” Brecht’in ; ‘Üç Kuruşluk Opera‘, ‘Mahagoni Kenti‘ benzer biçimde oyunlarının “Jeni” ‘siydi.Genco Erkalla beraber Dostlar Tiyatrosunda pekçok başarıya ulaşmış işin altına imza attı.Genco Erkal , Berksoy’u tanımlamak için ” Zeliha Berksoy’u konservatuardaki öğrenciliğinden beri tanıyorum. Anası Semiha Berksoy’la beraber oynuyorduk o süre, Keşanlı Ali Destanı‘nda. Sonrasında 1968 senesinde Berlin’de tahsil görürken beraber her gün Berliner Ensemble’a taşındık, Brecht’in oyunlarını onlarca kere izledik. Sonrasında Dostlar Tiyatrosu’na geldi. İlk kez 1971 senesinde, “Asiye Iyi mi Kurtulur?”da oynadı. O gün bu gün asla ayrılmadık. En oldukça beraber oynadığım hanım sanatçı o galiba. Müthiş iyi anlaşırız. Oyunculuğuna, kişiliğine saygım sonsuz. Günümüzde yozlaşmadan ayakta durabilen nadir sanatçılardan biridir o. Nice başarılara beraber imza attık. Ümit ederim daha uzun seneler beraber çalışırız.” sözcüklerini kullandı”.

Birçok başarıya ulaşmış tiyatro oyunu yöneten, oynayan ve Üniversitede sayısız talebe yetiştiren Zeliha Berksoy bu başarılarının yanısıra 1989‘da üst üste iki film projesinde yeraldı.Yavuz Özkan‘ın yönettiği “Film Bitti” adlı beyazperde filmimizde Kadir İnanır‘la başrolü paylaştı.İkinci film emek vermesi ise İrfan Tözüm‘le oldu.Bu filmimizde ona Tarık Akan birlikte rol aldı.

Almanların “Doğduğu oda” diye bir sözü var.Tamda onun için seçilmil söz sanki…ödüllü bir sanatçının kızı olarak doğan Berksoy , M.S.G.Ü Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünün başkanlığı yapıyor. Mesleğini sanat yerine ekonomistlik olarak seçmiş bir oğlu bulunuyor.

Zeliha Berksoy kimdir

    • Ses Sanatçısı,

Beyaz perde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno