Ana Sayfa / şarkıcı / Zuhal Olcay kimdir

Zuhal Olcay kimdir

Zuhal Olcay kimdir, Türk oyuncu ve müzisyen. Beyazperde ve tiyatro oyunculuğundaki başarısının yanı sıra şarkıcılığıyla da oldukça popüler olmuştur. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli devletlerinde birçok ödül almış, “Parmak Damgası”, “Gecenin Diğeri Yüzü”,
Alevden Günler”, “Baharın Bittiği Yer” şeklinde filmleriyle Türk sinemasında mühim bir yer edinmiştir.

10 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Berber olan babası Cevat İşanç ve ev hanımı anası Süheyla İşanç‘ın tek çocuklarıydı. Çocukluğu bununla beraber doğduğu yer de olan Üsküdar’da geçti. İlköğretimini Halil Rüştü İlkokulu’nda tamamladıktan sonrasında Üsküdar Kız Lisesi’ne giriş yaptı. Zuhal Olcay, daha sonraları, kendisiyle meydana getirilen bir röportajda, çocukluğu hakkında sorulan bir soruya; “Ailenin tek evladı olduğum için kardeşi olan yaşıtlarımı oldukça kıskanırdım. Tek olmak ailede tüm sevgileri kazanma adına avantajdır fakat paylaşma vakası olmadığı için de dezavantajdır. Benim için sıkıntılı bir mutluluktu tek çocuk olmak. Bunun haricinde orta halli fakat sıcak bir aile içinde büyüdüm.” yanıtını verecekti.

Olcay, sanatçı bir aileden geliyordu. Zira büyük teyzesi konservatuarda piyano öğretmeniydi. Öteki iki teyzesinden biri de devlet tiyatrosu sanatçısıydı. Kuzenleri ve eniştesi de konservatuar eğitimi gördükleri için, Olcay sanata kayıtsız kalmadı ve Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro kısmına giriş yaptı.

1976 senesinde, mezuniyetinin derhal arkasından, derslik arkadaşı Selçuk Yöntem‘le evlendiğinde hemen hemen 19 yaşındaydı Zuhal Olcay.
3 yıl devam eden evliliğinin boşanmayla sonuçlanmasından arkasından, İzmirli işadamı Zafer Olcay‘la tanıştı ve İzmir’e yerleşti. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk hayata geçirmeye başlamış olan oyuncu, ikinci evliliğini Zafer Olcay’la yapmış oldu. 1981 senesinde kızı Ceren Olcay dünyaya geldi.

1983’ten itibaren çeşitli tv yapımlarında rol alan Olcay, ilk tv filmi Sönmüş Ocak için kamera önüne geçti. 1985 tarihindeki TV dizisi Parmak Damgası’yla adından bahsettirmeye başlamış olan oyuncu, tiyatroda da oyunculuk hayata geçirmeye devam ediyordu.

1986’da Martı adlı tiyatro oyunundaki performansıyla, Avni Dilligil Tiyatro Ödülü‘ne layık görülen sanatçı, 1988 senesinde İrma karakterini canlandırdığı “Balkon” adlı oyundaki başarısıyla da Ankara Sanat Ödülü’nün sahibi oldu. Olcay’ın tiyatro kariyerindeki bu mühim yükseliş, ününü pekiştirdi. Sadece beceri alanı oyunculukla sınırı olan olmayan Zuhal Olcay, 1989 senesinde Evita Müzikali’nde Eva Peron’u canlandırdığında, şarkıcılığıyla dikkatleri üstüne çekti. Olcay’ın müzikal yolculuğunu başlatan Evita müzikalinin arkasından, “Dünden Sonrasında, Yarından Ilkin” filmi geldi. Film, Olcay’ın seslendirdiği aynı adlı şarkıyla büyük ilgi topladı.

1987 senesinde Zafer Olcay’dan boşandı.

1989’da “Düzmece Cennete Veda” filmindeki görevi, başarısını ülke sınırları dışına taşıdı ve sanatçıya Almanya’da meydana getirilen, Altın Film Şeridi festivalinde “En İyi Hanım Oyuncu Ödülü”nü kazandırdı.

1990 senesinde, oyuncu Haluk Bilginer ile beraber Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları içinde yer aldı ve Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon şeklinde oyunlarda başrol üstlendi. Aynı yıl ilk albümü “Minik Bir Öykü” gösterildi.

Olcay, 1992’de, Haluk Bilginer’le Londra’da meydana getirilen törenle dünya evine girdi. Aynı yıl Hollywood yapımı olan
“indiana-jones” filmimizde eşiyle beraber rol alan Olcay, Halide Edip karakterini canlandırdı.

Siyasetle de yakından ilgilenen Zuhal Olcay’a, Bakırköy Belediye Başkanı Adaylığı teklif edildi.

Sanatçı 1993’te, “İki Çift Söz” albümünü, 1996’da “Oyucu” albümlerini yayınladı.

1997 yılı Zuhal Olcay’a yeni bir ödül daha getirecekti. “80. Adım” filmimizde canlandırdığı Lerzan karakteriyle, beyaz perde yazarları ve eleştirmenlerince “En İyi Hanım Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Vedat Sakman ve Bülent Ortaçgil şeklinde mühim müzisyenlerle çalışan Zuhal Olcay, 1998’de “İhanet” adlı bir albüm daha çıkardı.

1996’da, Tiyatro Stüdyosu’nun yanmasından 3 yıl sonrasında, 1999’da, Haluk Bilginer ile beraber Oyun Atölyesi’ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi’nde sahnelenen “Dolu Düşün Boş Konuş” adlı oyundaki rolüyle Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, “Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Zuhal Olcay’ın Haluk Bilginer ile olan birlikteliği 2004 senesinde sonlandı.

İki bölümden oluşan ve “Başucu Şarkıları” adını verdiği albümlerden, ilkini 2001’de, ikincisini ise 2005’te yayınladıktan sonrasında, Cengiz Onural’la beraber çalmış olduğu “Hiçbir Yerde” müzik marketlerde yerini almıştır.

Almış olduğu Ödüller

2. Ankara Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Dünden Sonrasında Yarından Ilkin)

21. Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Destek Hanım Oyuncu (İhtiras Fırtınası)

22. Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Amansız Yol)

3. Ankara Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Medcezir Manzaraları)

1989 Altın Film Şeridi – Almanya
En İyi Hanım Oyuncu (Düzmece Cennete Veda)

6. Ankara Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Bir Güz Hikayesi)

21. İstanbul Internasyonal Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Hiçbir Yerde)

6. Gökçeada Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Hiçbir Yerde)

1997 SİYAD Beyazperde Yazarları Derneği
En İyi Hanım Oyuncu (80. Adım)

8. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Bir Güz Hikayesi)

10. Internasyonal İskenderiye Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (Bir Güz Hikayesi)

7. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Hanım Oyuncu (İki Hanım)

1993 ÇASOD (Uygar Beyazperde Oyuncuları Derneği)
En İyi Hanım Oyuncu (İki Hanım)

Zuhal Olcay kimdir

    • Ses Sanatçısı,

Beyazperde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno