Ana Sayfa / politikacı / Zülfikar Ali Butto kimdir

Zülfikar Ali Butto kimdir

Zülfikar Ali Butto kimdir, Zülfikar Ali Butto, 5 Ocak 1928 tarihinde o zamanlar İngiltere’nin kolonisi olan Hindistan’ın Sindh eyaletinin Larkana kentinde dünyaya gelmiştir. Oldukça varlıklı bir mihrace ailesine mensuptur.

Bombay’daki tahsilinden sonrasında Kaliforniya’da Berkeley Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve peşinden İngiltere’de Oxford Üniversitesi‘nin hukuk fakültesinde yüksek lisansı 1953 senesinde tamamlamış oldu.

Pakistan’da avukatlık hayata geçirmeye başladı. 1956-1958 târihleri içinde, Sind Eyâletinde hukuk dersleri verdi.

Zülfikar Ali Butto, İskender Mirza’nın 1958’de ilk cumhurbaşkanı olarak kurduğu hükûmette Ticâret Bakanı oldu. Genelkurmay başkanı Muhammed Eyüb Han darbe yaparak idâreyi ele geçirmesinden sonrasında da bakanlığı devam etti.

Sonrasında da Dışişleri bakanşleri Bakanlığı görevindeyken, batıdan uzaklaşıp Rusya ve Çin ile yakınlık kurdu. Hindistan’la meydana getirilen harpte, cenk taraftarı olup, sulh yapılmasına karşı çıkmış olduğu için azledildi.

1967 senesinde Pakistan Halk Partisi’ni kurdu. EyüpHanı, koyu dikta rejimi uygulamakla suçladı. Eyüp Hana karşı sûikast teşebbüsünden sonrasında, 1968 senesinde öteki muhâlefet liderleriyle birlikte hapsedildi. Muhâlefet partilerinin yoğun baskılarına dayanamayan Eyüp Han, iktidarı Şii olan Genelkurmay Başkanı Yahya Hana devretti.

1969 senesinde öteki karşıcılık liderleriyle birlikte özgür bırakılan Zülfikar Ali Butto, Yahyâ Han tarafınca, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığına getirildi.

Pakistan’da 1970’te genel seçimler yapılmış oldu. Bu seçimde hiçbir parti tek başına iktidara gelemedi. Partiler birleşerek koalisyon hükûmeti kurmaya yanaşmadı.

Bu durumda meclis, müddetsiz olarak kapatıldı. İktidar boşluğundan ülke genelinde karışıklıklar çıktı ve muharebeye dönüştü. Pakistan’ın parçalanması tehlikesi ortaya çıktı. Neticede Doğu Pakistan, Hindistan’dan da yardım alarak, Bangladeş adıyla yeni bir devlet kurdu.

Doğu Pakistan’ın bu muhtariyet harbinde Pakistan ordusu, Hindistan birliklerine yenilince, Yahya Han 1971’de hapsedildi. Yahya Handan sonrasında hükûmeti Zülfikar Ali Butto devraldı.

1974’te Lahor’da meydana getirilen İslâm Konferansında Bangladeş’i resmen tanıdı. 1976’da Hindistan’la olan ticârî ve siyâsî münâsebetleri tekrardan kurdu. 1977 senesinde ülkede genel seçimler yapılmış oldu.

1977 senesinde meydana getirilen seçimlerde partisi tek başına iktidar oldu. Fakat karşıcılık, seçime hile karıştırıldığını iddia ederek ülkede kargaşalık çıkardı.

Karışıklıklar iç muharebeye dönüşmek suretiyle iken Genel kurmay Başkanı Ziya-ül- Hak, 5 temmuz 1977’de yönetime el koydu. Butto, kısa bir süre sonrasında tutuklandı. Ağustos 1978’de Devlet Başkanı Çavduri’nin vazife süresinin sona ermesi ile Genel kurmay Başkanı Ziya-ül- Hak devlet başkanlığını duyuru etti.

Zülfikâr Ali Butto, 1974 senesinde, ahmet Rıza Kasuri arettiği iddiasıyla mahkemeye verildi. Lahor Yüksek Mahkemesinde yargılandı. 1978’de mahkeme tarafınca hakkında idam sonucu verildi. Karar 1979 Şubatında Ziya-ül- Hak tarafınca onaylama edildi.

Zülfikâr Ali Butto, Pakistan askeri yönetimince 4 Nisan 1979’da Rawalpinhi’de asılarak idam edildi.

Zülfikar Ali Butto, 1951 senesinde Nusrat (Ispahnie) Bhutto ile evliliğe ilk adımını attı. Benazir Bhutto (d.1953), Murtaza Butto (d.1954), Sanam Butto (d.1957), Shahnawaz Butto (d.1958) adlarında iki kızı iki oğlu vardı.

İki kez başbakanlık görevinde bulunan kızı Benazir Butto da 27 Aralık 2007 tarihinde katılmış olduğu bir miting esnasında öldürülmüştür.

Zülfikar Ali Butto kimdir

    Politikacı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Abdurrahman Kurt kimdir

Abdurrahman Kurt kimdir, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem, AKP Diyarbakır Milletvekili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno